Jste zde

Novinky Linear Technology na sběru energií, zn. 80 nA i 80 V

Svým 80 V rozsahem se „nabíječka“ Pb / Li článků LT8490 s funkcí MPPT představě nízkopříkonového systému sběru energie z okolního prostředí poněkud vymyká. A dělá dobře. Nás však bude zajímat přinejmenším ještě z několika dalších důvodů.
V průběhu posledního roku, tj. od listopadu 2013, ve společnosti Linear Technology představili hned tři obvody s návazností na současný trend označovaný jako Energy Harvesting. Firma tak po kratší odmlce úspěšně navazuje na „boom“ z let 2009 a 2010, kdy integrované obvody této rodiny vývojářům představila poprvé.
 
 
Mezi trojici posledních novinek patří
 
 
Posledně zmiňovaný se nechlubí zatížitelností výstupu 50 mA (LTC3331) ani podporou vstupů klesajících až na úctyhodných 20 mV, resp. proudy Iq v řádech desítek nA (LTC3107). Jeho síla totiž leží někde úplně jinde, a proto nás i zaujal. Mezi nízkopříkonovou „klasiku“, které se aktuálně věnujeme v našem seriálu na téma Energy Harvestingu, jej ale ještě přijmeme. Velké solární plantáže budou přeci jenom pracovat s poněkud odlišnými výkony...
 
 

Aktivně najde skutečné body

 
Pod označením LT8490 tedy budeme vnímat synch. snižující / zvyšující kontrolér určený pro nabíjení olověných nebo lithiových baterií s automatickou funkcí MPPT a rovněž teplotní kompenzací. Součástka umí pracovat se vstupním napětím větším, menším nebo též rovným regulovanému napětí na baterii. Volitelnými nabíjecími profily s konstantním proudem nebo konstantním napětím (CC-CV) si výrobce otevřel cestu hned k několika typům akumulátorů, přičemž veškeré algoritmy pro ukončení nabíjení jsou již vyřešeny a nám tak odpadá potřeba vymyslet a ošetřit vše na úrovni SW/FW.
 
 
Obvod zvládá široký rozsah vstupního napětí od 6 V až do 80 V. Napětí na baterii je pak taktéž omezeno 80 V, zatímco na opačném konci intervalu se smíme pohybovat až k 1,3 V, to vše s využitím jediné indukčnosti a usměrňovače složeného ze čtyř dílčích unipolárních spínačů. V závislosti na volbě vnějších FETů se s nabíjecími proudy můžeme dostat i na 10 A.
 
Struktury pracující s MPPT podpoří plný pracovní rozsah připojeného solárního panelu, kdy hledají skutečný bod maximálního výkonu a to i za přítomnosti lokálních bodů způsobených částečným zastíněním fotovoltaického článku. Jakmile pak bude skutečné místo maximálního výkonu nalezeno, LT8490 zde sice setrvá, nicméně stále a rychle sleduje případné další změny. Tato funkce bude velmi důležitá, protože umožní plně zužitkovat výkon dodávaný solárním panelem a to i v případě ne zcela ideálních provozních podmínek (a ty máme k dispozici vlastně kdy?).
 
 
O automatické teplotní kompenzaci napětí s externím termistorem na baterii, stavových LED nebo nastavení proudového omezení nabíjecího proudu / časových poměrů vnějšími rezistory apod. již hovořit nebudeme. Zmíníme jen 64 vývodů pouzdra typu QFN o rozměrech 7 x 11 mm a cenu, která navzdory odběru 1 000 ks ani po roce neklesla pod $10.00.
 
Protože nám však obvod může nabídnout mnoho užitečného, ještě jednou se k němu na stránkách HW serveru vrátíme a na praktickou stránku věci se zaměříme podrobněji.
 
 
Zdroj: LT (www.linear.com)
 
 
Hodnocení článku: