Seznámení
Prezentovaný obvod umí rozlišit osm barev - červenou, zelenou, modrou, tyrkysovou, fialovou, žlutou, černou a bílou.
Lidské oko obsahuje tři základní druhy buněk citlivých na vlnové délky, které zhruba odpovídají červené (Red), zelené (Green) a modré (Blue) barvě. Kombinací těchto barev lze získat téměř všechny barvy barevného spektra. Barevný model tvořený těmito barvami se nazývá RGB a tvoří primární stupnici barev, které rozpozná tento senzor. Barevný model CMY, jehož název je zkratkou počátečních písmen jeho základních barev Cyan (tyrkysová, azurová), Magenta (purpurová, fialová) a Yellow (žlutá), lépe odpovídá lidské zkušenosti s mícháním barev. Smícháním třech základních barev této sekundární stupnice nevznikne ve skutečnosti dokonale černá barva, ale jakási směs hnědé a černé. Proto je černá barva uváděna samostatně. Poslední barvou, kterou senzor pozná, je bílá.
Schéma zapojení
Seznam součástek
Použité součástky jsou patrné ze schématu.
Popis
Obvod je založen na základech optiky a digitální elektroniky. Vyberte objekt, jehož barvu chcete zjistit, a položte ho před obvod. Paprsky světla odrážející se od tělesa budou dopadat na tři konvexní čočky, které jsou upevněny v přední části třech LDR (light dependent resistor = fotoresistor). Konvexní čočky mají za úkol usměrnit světelné paprsky, čímž se zvyšuje citlivost LDR. Tři skleněné destičky sloužící jako filtry, které mají barvy modrou, zelenou a červenou, jsou umístěny před LDR1, LDR2 a LDR3 a to tomto pořadí. Odražené světelné paprsky od tělesa dopadnou na senzory, barevné skleněné destičky odfiltrují jiné barvy světla a podle toho se změní odpor příslušného fotorezistoru. Obvod využívá pouze hradla AND a NOT. Tedy pouze jedna LDR je aktivní a výstup brány korespondující k této LDR se překlopí na log. 1. Podobně například po dopadu světelných paprsků sekundárního barevného modelu na systém dovolí dvě primární skleněné destičky korespondující k smíšené barvě prostup světla a zbývající destičkou neprojde žádný světelný paprsek. Ve výsledku se tedy výstupy za dvěma LDR překlopí do log. 1 a určí barvu. V okamžiku, kdy budou všechny LDR aktivní, je určovanou barvou bílá, v opačném stavu černá.
Každý fotorezistor je umístěn v tubusu za čočkami, a míří na objekt. Barevný skleněný filtr by měl být upevněn před rezistorem, viz. obrázek. Vyrobte tři takovéto tubusy a upevněte je ve vyhovujícím obalu, krabici. Nastavení je kritické a funkčnost obvodu bude záviset na provedení a použití správných filtrů pro správné světelné podmínky. Potenciometry VR1, VR2 a VR3 mohou být použity k nastavení citlivosti jednotlivých fotorezistorů při nastavování obvodu.
Závěr
Pokud chcete, aby bylo zažízení vysoce přesné a spolehlivé, je nutné použít světelné filtry dobré kvality a pečlivě nasměrovat tubusy s fotorezistory. Toto zařízení publikované na serveru electronic-circuits-diagrams.com je však zajímavým projektem i pro domácí kutily, kteří jej chtějí spíše jako hračku.
DOWNLOAD & Odkazy
- Původní článek na serveru electronic-circuits-diagrams - http://www.electronic-circuits-diagrams.com/sensorsimages/sensorsckt3.shtml
- Článek "Detektory barvy = Colour sensors" na HW.cz - http://www.hw.cz/Externi-clanky/Automatizace.HW.cz/ART1484-Detektory-barvy-=-Colour-sensors.html
smid@ hwg.cz