Jste zde

Nostalgický radiopřijímač - krystalka

Rozhlas začal vysílat ve dvacátých letech minulého století. Sehnat v té době rozhlasový přijímač bylo v porovnání s tou dnešní velmi těžké. Šikovní lidé si tedy tyto přístroje stavěli sami. Pojďte se s námi vrátit o mnoho let zpět do věku našich dědečků a zkuste si takový malý přijímač vytvořit sami.

Seznámení

Toto zařízení není vůbec náročné na použité součástky, doslova se dá říci, že jej vyrobíte ze starého haraburdí. Veškeré použité součástky najdete na níže uvedeném schématu. Kromě diody, na jejíž náhradu bychom potřebovali PbS (sulfid olovnatý, krystal galenitu), může být všechno ostatní pro nepájenou verzi vyrobeno ze smaltovaného drátu, alobalu, voskované lepenky a podobně. Jediným problémem může být pořízení telefonního sluchátka s vysokou impedancí, které se dá v dnešní době hůř sehnat. Pokud se vám nezadaří, můžete ho nahradit operační zesilovač a běžně dostupné sluchátko. Pak je ale potřeba napájení, takže hodně štěstí k nalezení toho správného právě ve vašem šuplíku.

Schéma zapojení


Schéma zapojení (klikněte pro zvětšení)

Popis zařízení

Anténa, kterou tvoří deset metrů dlouhý horizontální drát, přijímá AM signál a je dostatečně izolovaná od země (tím je myšleno vzdálenostně, pro snížení parazitních kapacit, které pohltí část signálu). Cívka a kondenzátor tvoří rezonátor, který naladí stanici o frekvenci f = 1/ (2*pi*sqrt(L*C) - k ladění slouží C1. Signál je demodulován a doladěn kondenzátorem C2. Sluchátka s vysokou impedancí mají jemné vnitřní zapojení a mnoho závitů, vinutí, takže i velmi malý proud bude produkovat zvuk.

Anténa

Anténa je tvořena deset metrů dlouhým elektrickým drátem, je dobře izolována od země (např. použitím víček od plastových lahví a drátu, který zajistí její umístění).
Možné uspořádání jednotlivých komponent je: | 10 m | (zeď) |...O...O...O-----------------O...O...O...| (zeď) | | | k přijímači
Vysvětlivky:

  • | = zeď
  • .. = drát na zavěšení
  • o = plastové víčko
  • -- = anténa

Cívka L1

Navinutých 60 závitů smaltovaného kovového drátu na dvoupalcovém feritovém jádru (1 cm průměru či méně).

Uzemnění

Obvod musí být velmi dobře uzemněn , jinak bude signál slabý. Jako uzemnění lze použít například kovový hřebík v zemi připojený svorkami k obvodu.

C1

Výroba tohoto kondenzátoru by byla složitější, proto je lepší ho buď koupit nebo vyndat z nějakého starého rádia. Ale pokud si ho chcete vyrobit, využijete paralelně zapojených kapacitních desek. Vytvořte dva kartonové disky o průměru 10 cm s polovinou pokrytou alobalem. Mezi tyto disky umístěte papír. Do středu dejte hřebík - ujistěte se, že nezkratujete kondenzátor - a spojte to malými dráty. Otáčením disků proti sobě se bude měnit sdílená plocha a tedy i kapacita. Nejdená se ale o spolehlivé řešení, neboť kapacita se bude měnit i vašim přiblížením či dotykem. Jednodušší variantou tedy pořád zůstává použít komerčně vyráběný kondenzátor.

C2

Použijte papír, alobal nebo LDPE - nízkohustotní polyethylen (nemyslím, že byste potřebovali 10kV kondenzátor, proto použijte tenký LDPE)

Dioda

Kupte ji, pokud nemáte v tajné zásuvce krystaly galenitu...

Sluchátka s vysokou impedancí

Jak již bylo řečeno, dnes už není jednoduché je sehnat, jedinou náhradou je zesilovač, viz. dále.

Zesilovač a sluchátka s nízkou impedancí

Použijte jakýkoliv běžný operační zesilovač s rezistory ve zpětné vazbě a sluchátka s nízkou impedancí (jako např. sluchátka k cd přehrávačům). Budete ale potřebovat napájecí zdroj.

Závěr

Toto zařízení a jeho sestavení je jistě krásným zážitkem pro všechny domácí kutily. Jednotlivé komponenty opravdu nejsou kritické, kromě sluchátek. Autor, který jej uveřejnil na serveru electronics-lab jej sestavil podle zápisků a vyprávění svého dědečka. Mnoho těchto zařízení bylo nalezeno v nacistických táborech, kde si je vyráběli sami vězni. Jejich zdroje - co se týká materiálů - byly velmi chudé, ostatně jako v jakémkoli vězení. Ale vše se může podařit, když člověk chce.

DOWNLOAD & Odkazy

David Šmíd
smid@ hwg.cz
Hodnocení článku: