Renasas představil další nové mikrokontroléry řady RL78, která zahrnuje 8bitová a 16bitová zařízení pro aplikace citlivé na napájení. RL78/G24 nabízí nejvyšší výkon ze všech zařízení v rodině RL78 a přidává koprocesor, označovaný jako Flexible Application Accelerator (FAA). Taková architektura je běžná u SoC obvodů, určených pro aplikace zpracování videa, dat ze senzorů i strojové učení, takže není překvapivé, že ji Renesas nabízí také pro další aplikace. Vylepšené a interními jádry sdílené periferní funkce zařízení, včetně analogových a časových schopností, jsou ideální pro řízení motorů, napájecích systémů a řízení osvětlení. Že to se systémy osvětlení myslí Renesas vážně, prozrazuje také standard DALI mezi podporovanými typy rozhraní.
FAA může efektivně a nezávisle na CPU distribuovat úkoly, jako je řízení střídače, šifrování, snímání a aritmetické operace, čímž se podstatně zvyšuje rychlost zpracování. „Tradičně bylo zpracování prováděno pouze jádrem CPU a na CPU byla kladena značná zátěž. Ladění k dosažení rovnováhy mezi vysokorychlostním zpracováním a zatížením CPU zabralo značné množství času," řekl Osamu Ogura, manažer vývoje softwaru, divize vývoje průmyslových systémů společnosti Tessera Technology, partnera ekosystému Renesas. "Se schopností FAA, která přichází s RL78 / G24, jsme byli schopni rozdělit komunikační zpracování pro CPU a řízení výkonu jako u FAA. To nám umožnilo celkově zkrátit dobu vývoje."
Klíčové vlastnosti řady RL78/G24
- CPU pracující na 48 MHz (max.) a FAA pracující nezávisle na CPU
- 12-bitový A/D převodník schopný simultánního vzorkování 3 kanálů s maximální rychlostí konverze 1 μs (mikrosekunda)
- Vysokorychlostní komparátor s latencí 50 ns (nanosekundy) typ.
- Vybaveno funkcí DALI-2 pro standard komunikace osvětlení
- Vysokoteplotní podpora až do 125°C
- Nabídka kompaktního balení s možností nejmenšího balení 3 mm x 3 mm
RL78/G24 nabízí standby režim pro snížení spotřeby energie. Zákazníci si mohou vybrat ze dvou režimů, režimu HALT, který snižuje spotřebu energie o 60 % ve srovnání s běžným provozním režimem, a režimu STOP, který snižuje spotřebu energie o 99 % ve srovnání s režimem HALT. Tyto režimy úspory energie umožňují zařízení celkově spotřebovávat méně energie.
Vývojové prostředí
Vývojáři vyvíjející s RL78/G24 mohou pomocí Smart Configuratoru snadno generovat kód ovladače pro periferní funkce prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní (GUI), podobně jako u jiných RL78 zařízení. Renesas také nabízí Model-Based Design pomocí MATLAB a Simulink. Jako zkušební prostředí mohou uživatelé využít Fast Prototyping Board (FPB), která je dodávána s rozhraními Arduino Uno a Pmod Type 6A a konektory Grove pro přístup ke všem pinům. Kromě toho mohou zařízení ladit a programovat pouze pomocí kabelu USB. K dispozici jsou také vyhodnocovací sady pro motorové aplikace a aplikace napájení/osvětlení, které jsou ideální pro počáteční vyhodnocení jednotlivých aplikací.