Tím se pracoviště po této stránce stává bezobslužné a my se můžeme plně věnovat třeba směrováním antény či v pauzách prolaďování přijímače.
USB SpYder jsem si objednal především proto, že pracuji s mládeží a tento KIT se mi zdál pro začátečníky velmi vhodný. Má konstrukce neměla být ukázkou mé HW/SW dovednosti, ale měla být jednoduchá na postavení a pochopení a současně funkční a prakticky použitelná radioamatérské oblasti, která je dětem v technickém kroužku blízká. Děti většinou nemají velké povědomí o programování vůbec, ne tak o programování konkrétního procesoru. Práce musí být zajímavá a krátká, aby byly vidět záhy výsledky.
Schéma je velmi jednoduché. Úmyslně jsou jednotlivé periferie zapojeny na samostatné výstupy, ač základní funkce toto nevyžaduje.
Programování je provedeno tak, aby to každý pochopil. Tedy velmi lineárně. Požadavek Morse znaku „A“ je realizován voláním procedury, která zavolá tečku a čárku a počká definovaný čas. Atd. (Šlo by to jistě udělat voláním univerzální procedury s parametrem nebo třeba vytahovat Morse kódy z tabulky.) Děti si pak mohou zkoušet měnit parametry v programu, měnit texty, experimentovat s výstupy, protože jeden pípá, druhý svítí a třetí je spínací tranzistor, mohou tuto užitečnou pomůcku během chvilky změnit v cokoliv jiného a zase bezpečně vrátit k původnímu účelu.
Jedna z modifikací stávajícího zapojení by mohla být v tom, že jeden z vývodů procesoru bude nakonfigurován jako vstup a sepnutím tohoto pinu na zem by se změnil vysílaný text. Například volací znak. Někdy vysíláme za svou značku, jindy za klubovou stanici. Případně by se změnila vysílací rychlost nebo by se z výzvy do závodu stal maják. Možností je spousta. Chce to jen nápad.
Použil jsem materiál, co jsem našel v šuplíku. Krabička je malá plastová z GMe. Taktéž ostatní součástky, držák baterie, přepínač, sirénka a patice na procesor.
Plošný spoj jsem udělal za chvíli v programu Formica. Vyhověl by i univerzální plošný spoj.
(Skutečný rozměr je 44 x 34 mm.) Tento spoj se přišroubuje do plastové krabičky pomocí dvou malých vrutů.
Vyfrézoval jsem 2 otvory v plošném spoji pro piezo měnič a Jack 3,5 do panelu. Piezo měniče průměru 12 mm se dají naležato zapustit do plošného spoje a ušetří se tak další prostor. Procesor je v patici, aby bylo možno provádět změny SW a experimentovat. Konstrukce je kombinovaná, některé součástky jsou SMD a tedy se osazují ze strany mědi. Také LED a malý vypínač. Ostatní jako piezo měnič, baterie a procesor jsou z opačné strany plošného spoje. (Nechci říci ze strany součástek, protože většina součástek je právě na straně mědi.)
Celé zařízení i s mechanikou a plošným spojem bylo vyrobeno asi za 3 hodiny. Přibližně hodinu jsem odlaďoval SW. Ten je natolik jednoduchý, že není potřeba ho zveřejňovat a každý si ho napíše bez potíží sám a lépe. Kdyby přeci měl někdo zájem, napište mi.
Práce s tímto FreeScale procesorem a vývojovým prostředím CodeWarrior je příjemná a mohl by ji zvládnout i ten, co nikdy podobnou věc nedělal. Zvláště na základní úrovni, jakou tato aplikace zajisté je.
Download & Odkazy
- Domovská stránka autora - www.mujweb.cz/zabava/ok2kfj
- Domovská stránka Q-klubu - www.quido.cz