„Ukončením projektu digitalizace pro nás nic nekončí, naopak začíná další důležitá vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj nového nástupnického systému DVB-T2, který umožní vysílání obrazu ve vysokém rozlišení tak, aby byla naplněna volání diváků po vyšší obrazové kvalitě. Jsme připraveni zprostředkovat divákům vysílání Letních olympijských her 2012 již ve vyšší kvalitě obrazu,“ říká Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací. Digitalizace měla divákům přinést širší nabídku televizních programů, kvalitnější a stabilnější obraz a zvuk a doplňkové informační služby.
V konkurenci ostatních forem příjmu televizního signálu je pozemní digitální vysílání pro diváka bezplatné, jedinou podmínkou je mít set-top-box nebo televizi s digitálním tunerem DVB-T. Digitalizace také připravila prostředí pro televizní vysílání ve vysokém rozlišení a pro digitalizaci rozhlasového vysílání. První ostrý test standardu DVB-T2 v ČR provedly České Radiokomunikace dne 19. 5. 2010.
Digitalizace také výrazně šetří kmitočtové bohatství České republiky – digitální vysílání umožňuje v rámci jediného TV kanálu o šířce 8 MHz vysílat větší množství TV programů (v jednom TV kanálu je vysílán jeden multiplex obsahující v současnosti až 5 TV programů). Naproti tomu vysílání v analogu funguje na principu jeden TV kanál = jeden TV program.
„Ukončením projektu digitalizace začíná další vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj nového nástupnického systému DVB-T2, který umožní vysílání obrazu ve vysokém rozlišení“
Milníky digitalizace u nás:
Květen 2000: Digitální experiment
České Radiokomunikace zahájily 12. května 2000 jako první v ČR experimentální pozemní digitální televizní vysílání DVB-T. Spuštěny byly vysílače Praha-město a Praha – Cukrák, které vysílaly v jednofrekvenční sítí SFN na 25. kanále.
Říjen 2005: Multiplex A
V říjnu 2005 přešlo experimentální vysílání do standardního komerčního provozu jako základ Multiplexu A. Multiplex A byl rozšířen v prosinci 2005 o vysílač Brno – Hády, v únoru 2006 o vysílače Brno – Barvičova a Ostrava – Slezská Ostrava, v listopadu 2006 o vysílač Vraní vrch a nakonec v červnu 2007 o vysílač Buková hora.
Duben 2008: Jízdní řád digitalizace
Schválení Technického plánu přechodu (TPP), vládního nařízení, které stanovuje termíny a podmínky vypínání analogového vysílání a zahajování digitálního vysílání, stejně tak i vysílací kanály a maximální použitelné výkony hlavních vysílačů.
Říjen 2010: Dokončení výstavby veřejnoprávního multiplexu (MUX1)
Veřejnoprávní multiplex, který České Radiokomunikace vybudovaly a provozují pro Českou televizi, dosáhl 99,6 % pokrytí obyvatel ČR. Prvním spuštěným vysílačem této digitální sítě byl vysílač Krašov na Plzeňsku (28. 7. 2008), posledním byl vysílač Praděd na Jesenicku - viz obr. vpravo (30.9.2010).
Červenec 2011: Dokončení výstavby třetího multiplexu (MUX3)
Třetí multiplex, který společnost České Radiokomunikace vybudovaly pro společnost Czech Digital Group, vlastníka a provozovatele multiplexu, pokrývá 95,5 % obyvatel.
Listopad 2011: Dokončením výstavby komerčního multiplexu (MUX2) končí technologicky náročný proces digitalizace
Komerční multiplex, který vlastní a provozuje společnost České Radiokomunikace, pokrývá 99,56 % obyvatel.
Zdroj: České Radiokomunikace
Download a odkazy:
- Domovská stránka Českých Radiokomunikací: http://www.radiokomunikace.cz/