Význam energetického štítkování
Energetické štítky byly poprvé v EU představeny v polovině 90. let. Se vstupem ČR do EU pak byly plně zavedeny i v České republice. Energetické štítky umožňují zájemcům o nákup elektrospotřebiče velmi rychle se zorientovat mezi jednotlivými modely spotřebičů, respektive jejich energetickou účinností a dalšími parametry. Poskytují tak možnost jednoduše porovnat provozní spotřebu jednotlivých modelů.
Energetické štítky představují velmi efektivní nástroj zvyšování energetické účinnosti elektrospotřebičů na trhu. Jak například dokládají studie GfK, v roce 2009 se energetická třída A a A+ podílela z více než 90–95 % na prodeji všech chladniček a praček v zemích střední a východní Evropy. Přitom ještě v roce 2004 to bylo jen 60 % pro chladničky a 75 % pro pračky. Z toho však také vyplývá potřeba změn v systému štítkování.
V současné době je naprostá většina štítkovaných spotřebičů v nejvyšší energetické třídě;
štítky tak přestávají plnit svou funkci rozlišení mezi lepším a horším spotřebičem z hlediska provozní spotřeby energie
Zjednodušeně řečeno je v současné době naprostá většina štítkovaných spotřebičů v nejvyšší energetické třídě. Štítky tak přestávají plnit svou funkci rozlišení mezi lepším a horším spotřebičem z hlediska provozní spotřeby energie. To je mimo jiné důvodem, proč byla v květnu 2010 přijata nová legislativa o energetickém štítkování spotřebičů. Obsahové a vizuální změny energetických štítků i další (nové) požadavky související s jejich prezentací by tak měly přispět k tomu, aby energetické štítky nadále zůstaly tak efektivním nástrojem zvyšování energetické účinnosti spotřebičů, jako tomu bylo doposud.
Nové televizory budou muset být od 30. listopadu 2011 také vybaveny energetickým štítkem
Stáří spotřebičů a vliv na úsporu energie
I díky pozitivnímu dopadu štítkování dochází u většiny elektrospotřebičů během posledních několika desítek let k výraznému zvýšení jejich energetické účinnosti. Jednotková spotřeba energie či vody se u některých typů spotřebičů snížila až čtyřikrát. V porovnání s kombinovanými chladničkami nebo mrazničkami (šuplíkovými) z počátku 90. let mají současné spotřebiče třídy A poloviční spotřebu energie, spotřebiče třídy A++ jsou pak dokonce až třikrát účinnější. Současné pračky mají třikrát nižší spotřebu energie a čtyřikrát nižší spotřebu vody.
Kvůli stárnutí je po deseti letech provozu spotřeba chladniček oproti tabulkovým hodnotám zhruba o 15–20 % vyšší
Pokud vyměňujete nový spotřebič za starý, může být energetická návratnost vlivem výrazně nižší spotřeby elektrické energie jen několik málo let. K tomu přispívá i fakt, že u některých spotřebičů navíc dochází ke zvyšování spotřeby energie vlivem stárnutí jednotlivých komponent. Například se odhaduje, že kvůli stárnutí je po deseti letech provozu spotřeba chladniček oproti tabulkovým hodnotám zhruba o 15–20 % vyšší. To znamená zvyšování spotřeby v průměru zhruba o 1–2 % ročně. Připojená tabulka porovnává spotřebu energie (a tedy možnou úsporu nákladů a elektrické energie) nového a starého spotřebiče v závislosti na stáří původního spotřebiče.
Celá publikace je k dispozici v SEVEn nebo ke stažení v elektronické podobě zde. A jaké jsou Vaše zkušenosti s údaji, zaručovanými na štítcích?
Download a odkazy:
- Domovská stránka střediska SEVEn: http://www.svn.cz/