Jste zde

Poptávka po technické turistice zvedá návštěvnost informačních center a elektráren

V roce 2011 navštívilo elektrárny a Informační centra Skupiny ČEZ 168 741 návštěvníků, o 346 více než v roce předchozím, což představuje historický rekord. Zájem o tzv. technickou turistiku neopadá. Všechny elektrárenské provozy, v nichž zrovna neprobíhají stavební práce, tak budou veřejnosti otevřené i v roce 2012.

Novinkou roku 2011 bylo zahájení zkušebního provozu exkurzí do Vodní elektrárny Orlík. Orlík, jako naše největší průtočná vodní elektrárna s výkonem 364 MW a výškou přehradní hráze 92 m (od základů po korunu) má návštěvníkům co ukázat: milovníkům techniky čtyři obrovská soustrojí, milovníkům historie zajímavé fotografie z období výstavby a napouštění jezera, milovníkům dobrodružství cestu do nitra chodeb v tělese hráze. Ve spolupráci s Českou společností pro větrnou energii byly rovněž pro exkurze otevřeny větrné elektrárny Janov a Věžnice.

Rekord v návštěvnosti zaznamenal Temelín – 32 661 návštěvníků. Poprvé byla 30tisícová hranice prolomena v roce 2010. Ze zahraničí přijelo 1708 lidí, nejvíce z Rakouska. Informační centrum aktivně nabízelo kromě prohlídek další atraktivní akce, např. Bicyklem za jádrem, Den otevřených dveří či nově Podzimní tvoření pro nejmladší návštěvníky. Park temelínského zámečku Vysoký Hrádek je také oblíbeným místem pro uzavírání svateb. Vloni to bylo rekordních patnáct párů.


Tradičně nejnavštěvovanější je dlouhodobě Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, o niž má zájem každoročně kolem 50 tisíc lidí. S ohledem na její umístění v chráněné krajinné oblasti byly exkurze rozděleny na dvě části – prohlídku informačního centra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, a návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky. K horní nádrži dopraví turistu šestisedačková lanovka, poté může použít ekologický mikrobus, nebo se může vydat pěšky, na in-line bruslích nebo na běžkách.

Více než čtyřikrát stoupla návštěvnost malých vodních elektráren na Labi (Spálov, Les Království, Předměřice, Pardubice, Přelouč). Zájem možná zvýšil nový film o těchto technických skvostech promítaný v Informačním centru Obnovitelné zdroje na Malé vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové.

Mezi uhelnými elektrárnami vedou v návštěvnosti Ledvice, které nabízejí supermoderní informační centrum s 3D projekcí a virtuální realitou teprve od konce r. 2009. Po dokončení nového uhelného bloku bude v Ledvicích zpřístupněna i prosklená vyhlídka na vrcholu nejvyšší budovy v ČR (150 m, vyšší než Cheopsova pyramida).

 

I do budoucna se mají turisté, školy a zájemci o energetiku a techniku na co těšit. Chystá se oslava 100 let od spuštění Malé vodní elektrárny Čeňkova Pila na Šumavě a 100 let od zahájení trvalé dodávky elektrické energie z Malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Na Orlíku bude možné využít projížďku speciální lodí.
 

Download a odkazy:

  • Více o informačních centrech Skupiny ČEZ, otvírací hodiny a objednávkový systém najdete ZDE.
Hodnocení článku: