Jste zde

Přesné a cenově výhodné měření střídavého proudu

S proudovými transformátory můžeme dostatečně přesně a zároveň jednoduše měřit střídavý proud a navíc, díky galvanickému oddělení, při zachování vysoké míry bezpečnosti.

Obecné měření střídavého proudu, ochrana před přetížením nebo zkratem, detekce poklesu zátěže nebo vypnutí a podobné aplikace si žádají jednoduché a spolehlivé řešení. Proudové transformátory tyto požadavky naplňují a přidávají k nim ještě další bonusy, jako např. galvanické oddělení, žádný zásah do měřeného obvodu či výhodnou cenu.
 
Jak víme, jedna z metod měření střídavého proudu protékajícího vodičem je založena na použití proudového transformátoru. Střídavé magnetické pole kolem vodiče, které je přímo úměrné proudu protékajícímu vodičem, naindukuje v měřicím transformátoru střídavé napětí. Při vhodné konstrukci a správném zatížení transformátoru je výstupní napětí přímo úměrné proudu v měřeném vodiči. Snad největší výhodou této metody je fakt, že měřicí obvod bude galvanicky oddělen od měřeného vodiče a zároveň transformátor nevnese do měřeného obvodu žádnou přidanou zátěž ani ho nijak neovlivní. Pokud bychom chtěli jít do detailů, transformátor odebírá z měřeného vodiče zanedbatelné množství energie o velikosti desítek mW/10 A, které se ztrácí ve vinutí a zátěži transformátoru.
 
 

Každý proudový transformátor je navržen pro určité zatížení, tj. při daném zatížení poskytuje nejpřesnější výsledky. Například pro typ AC-1050 je to 100 Ω. V takovém případě platí převodový poměr 1000:1, tj. při proudu 10 A teče do zátěže proud 10 mA. To znamená, že na zátěži 100 Ω naměříme napětí o velikosti 1 V. Výstup proudového transformátoru lze připojit na panelové měřidlo, digitální voltmetr, osciloskop nebo vstup A/D převodníku. Při použití A/D převodníku lze také monitorovat průběh proudu a odhalovat různé nelinearity v odběru.
 
Proudové transformátory Talema jsou špičkové komponenty s výborným poměrem kvalita / cena. Transformátory jsou navrženy k zapájení do DPS. V nabídce společnosti SOS electronic najdete několik typů až do maximálního proudu 100 A. Aktuálně je k dispozici typ AC 1050 i ze skladových zásob u výrobce (cca 8 000 ks) s dodací lhůtou 2-3 týdny (standardní doba dodání bývá 20 týdnů). Detailní informace Vám poskytnou datasheety u příslušných typů. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

  • jednoduché měření s galvanickým oddělením
  • vysoká citlivost
  • neovlivňují měřený obvod
  • vysoká životnost
  • vyhovují i náročným podmínkám
  • cenově výhodné řešení
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Měl jsem problémy s přesností měření při použití podobných typů od výrobce Talema.
Příčina byla ve velmi velké teplotní závislosti,kterou výrobce neuvádí. Chyba byla i 1%/1°C.
Chyba byla opakovatelná u všech použitých kusů (cca 100)
Příčina? Použité feritové jádro. Doporučuji jeden kus rozebrat.
Vhodnost použití pouze pro velmi orientační indikaci proudů.
Kdo nevěří, ať si to sám ověří.
Mila

Potvrzuji velké problémy pod 0°C. Použili jsme v zařízení typ AC1005 a v záporných teplotách nepoužitelné. V zařízení používáme dva kusy a musíme trafa před použitím párovat v teplotní komoře. Problémy se částečně dají kompenzovat větším počtem primárních závitů a větší zatěží sekundáru. Po rozebrání je na první pohled jádro vinuté z pásku. Dál jsem ho nezkoumal. Výrobce na dotazy ohledně teplotní závislosti nereagoval.
Nicméně máme i problémy se zalitými transformátory s feritovými jádry. Vypadá to na problém zalévací hmoty, kdy při záporných teplotách dochází pravděpodobně ke smšťování zalévací hmoty a následně k deformacím jádra a ke změně parametrů. Stejné problémy jako v teplotách nastávají i při mechanickém deformování zalitých transformátorů, takže opravdu vše míří k hmotě.
Takže problém nemusí být v použitém jádru ale v zalévací hmotě.