V České republice 22 % lidí ve věku od 16 do 74 let nikdy nepoužilo počítač, ukázal průzkum Eurostatu, jehož výsledky byly zveřejněny koncem března tohoto roku. Česko se tak nachází přesně v evropském průměru. Nejlepších výsledků dosáhlo Švédsko, kde s počítačem nikdy nepracovala pouze 4 % populace v této věkové skupině. V Dánsku, Nizozemsku a Lucembursku to bylo 6 %. Nejhůře dopadlo naopak Rumunsko, kde toto číslo činí 50 %. Následovalo ho Bulharsko se 45 % a Řecko se 41 %. Informaci přinesl portál www.euractiv.cz .
S výchovou k počítačové gramotnosti někteří začínají již v útlém věku | ilustrační foto Alan Toniolo de Carvalho
Nadprůměrný je v České republice počet absolventů vysokoškolských oborů, které se zaměřují na práci s výpočetní technikou. V celkovém počtu vysokoškoláků tvoří tito odborníci 4,2 %, zatímco v průměru evropské sedmadvacítky jsou jich pouze 3,4 %. Lepšího výsledku dosáhla ČR také v počtu mladých lidí ve věku 16 až 24 let, kteří počítač používají. Podle průzkumu, který Eurostat zveřejnil u příležitosti zahájení Evropského týdne počítačových dovedností, je jich 97 %. Průměr Evropské unie dosahuje 96 %. V některých evropských zemích, jako v Lucembursku, Švédsku nebo Finsku, si však práci s počítačem vyzkoušeli podle výsledků všichni, kdo do této kategorie spadají. Naopak v Rumunsku dosahuje počet mladých lidí, kteří s počítačem nikdy nepracovali, nejvyšší úrovně, a to 19 %.
Podle výsledků průzkumu, který probíhal v minulém roce, je v Česku 40 % lidí ve věku 16–74 let, kteří nikdy nezkusili kopírovat nebo přesunout soubor nebo složku v počítači. Ve věkové skupině 16–24 let jich bylo 11 %. Stejné číslo platí pro celoevropský průměr. Výrazně nižší je v případě ČR počet lidí, kteří někdy vytvořili počítačový program. Mezi mladými lidmi jich bylo 11 % (ve srovnání s evropskými 20 %), v případě věkové kategorie od 16 do 74 let pouze 5 %, přičemž v EU toto číslo průměrně představuje 10 %.