Vynálezci, vědci, programátoři či podnikatelé s inovativními nápady: to je jen několik příkladů lidí, jejichž inovativní projekty mění svět okolo nás. Než se však jejich nápady dostanou ve formě nových produktů či služeb do našich každodenních životů, musí projít procesem vývoje, v rámci kterého na ně číhají různé nástrahy. Jak upozornila společnost Microsoft u příležitosti již dvanáctého Světového dne duševního vlastnictví, jednou z těch nejvýznamnějších je pirátství.
„Ochrana duševního vlastnictví je základním kamenem pro jakékoliv inovace. Lidé však v praxi bohužel často investují svůj čas, zdroje i intelekt do inovativních nápadů jen proto, aby jim je následně někdo ukradl. To pak nejen narušuje probíhající výzkum či vývoj, ale negativně to ovlivňuje i ochotu těchto lidí investovat své zdroje do obdobných projektů v budoucnu,“ upozorňuje Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft. Podle Predigerové je hlavním problémem především zlehčování a nerespektování práv duševního vlastnictví v praxi. Například podle loňského průzkumu protipirátské organizace BSA sice 71 procent uživatelů práva duševního vlastnictví podporuje, v praxi si však 47 procent uživatelů obstarává software nelegální cestou, což je přesným opakem jejich přesvědčení.
Všichni, kdo podporují ochranu duševního vlastnictví, ale používají nelegální software, si tak mohou nejen protiřečit, ale vystavují se i sami řadě rizik, především bezpečnostních a trestně-právních. Podle loňské analýzy společnosti Harrison Group například u čtvrtiny všech počítačů využívajících nelegální software dojde po připojení k internetu k nakažení nebo instalaci škodlivého software.
„Říkat, že podporuji práva duševního vlastnictví, a přitom používat nelegální software nebo jeho užívání přehlížet, to je jako poučit děti o pravidlech fotbalu a pak při hře používat ruce,“ uzavírá Predigerová. A my se ptáme, souhlasíte s takovým výrokem i Vy?
Ilustrační foto: Microsoft
Komentáře
no toto !
Ano a toto publikuje společnost, jejíž základ je kradení duševního vlastnictví Xeroxu, Atari a spousty dalších firem. Aneb patentujme si cizí výrobek dříve, než to stihne výrobce, to je zlegalizovaná krádež. Patentujme si co nejvíce obecných věcí, aby jsme znemožnili komukoli, cokoli vyvynout, to je brzda inovací. Pak si zaplaťme takovéto články...
Dusevne vlastnictvo ? Ano,
Dusevne vlastnictvo ? Ano, beriem a suhlasim. Kazdy by mal dostat za svoju pracu adekvatnu odmenu! no pozrime sa na to z ineho pohladu. Ja vymyslim, vyrobim, investujuc do vsetkeho svoje vlastne zdroje, ale aby to zacalo prinasat svoje ovocie, musi sa to aj predat. A tu je kamen urazu. Nez sa to dostane ku konecnemu uzivatelovi, prejde to bohvie kolkymi "obchodnikmi" a samozrejme - cena zavratne rastie. Je potom jasne ze koncovy uzivatel sa poohliadne po inych zdrojoch, ktore urcite neudu take nakladne- najlepsie zadarmo. mali by urobit poriadky predovsetkym s ochodnikmi a verim ze veci a produkty za ludove! ceny. budu predavane a nie kradnute.
hovorime o dusevnom vlastnictve, prijmame zakony, ktore castokrat nestoja za nic a su uplne dierave.