Jste zde

Už žádné další dráty. Chyby vznikající na vodičích dorovnáme i bez nich

LT6110 je integrovanou strukturou, kompenzující vliv odporu a tudíž i napěťových úbytků na delších přívodech k zátěži – vše bez dalších přídavných vodičů.
Společnost Linear Technology představila jednoduchý kompenzátor úbytku na kabelovém vedení s označením
 
LT6110,
  • Cable/Wire Drop Compensator,
 
novou součástku, která má za cíl zlepšit možnosti napěťové regulace na vzdálených zátěžích a to bez potřeby speciálních snímacích vodičů (Kelvin). Struktura byla navržena tak aby spolupracovala s většinou dostupných typů regulátorů napětí, kdy na připojené zátěži nabídne kompenzaci v řádu jednotek voltů.
 
 
LT6110 bude vyrovnávat napěťový úbytek způsobený odporem konkrétního vodiče, trasy na desce plošného spoje nebo kabelového vedení, zatímco může desetinásobně vylepšit možnosti regulace na odlehlé zátěži. Pracuje s napájecím napětím v poměrně širokém rozsahu od 2 V až do 50 V, takže se bude hodit do výkonnějších zapojení s USB rozhraním, PoE (Power over Ethernet), přístrojové techniky i rozsáhlých průmyslových aplikací. Integrovaný obvod snižuje náklady tím, že vylučuje ze hry snímací vedení, které může být náchylné na rozpojení či jiná poškození a činí tak regulaci v místě zátěže nezávislou na rozměrech a také délce přívodních vodičů.
 
 
A jak to celé pracuje? LT6110 pomocí snímacího rezistoru měří proud tekoucí do zátěže a řídí poměry zpětnovazební smyčky stávajícího regulátoru s cílem upravit výstupní napětí. Navržen je pro práci se standardními zpětnovazebními obvody, stejně jako novými strukturami typu LT3080 (na HW serveru čtěte též Už vím jak jednoduše propojit stovky lineárních stabilizátorů). V případě zatěžovacích proudů do 3 A si lze dále zjednodušit práci interním snímacím rezistorem o velikosti 20 mΩ. Za zmínku stojí též rychlá kompenzace přechodových dějů při skokové změně na zátěži.
 
 
Plná specifikace zahrnuje teplotní rozsah prvku od –40 °C až do 125 °C. Na výběr máme z pouzder typu SOT23 nebo DFN, kdy poslední jmenované měří jen 2 mm x 2 mm.
 
 

Základní vlastnosti LT6110:

 
  • Zlepšení možností napěťové regulace na vzdálené zátěži (10×)
  • Vhodné pro rezistorem stavitelné regulátory napětí
  • Konfigurace zisku jediným rezistorem
  • Snímání proudu na vyšší straně napájení
    • Vestavěný snímací rezistor 20 mΩ pro zatěžovací proudy do 3 A
    • Možnost zapojit vnější snímací rezistor
  • Max. vstupní napěťový offset 300 μV
  • Přesnost výstupního proudu 1 % (max.)
  • Odběr z napájecího zdroje max. 30 μA
  • Napájecí rozsah 2 V až 50 V
  • Plná specifikace od –40 °C až do +125 °C
  • Pouzdra typu ThinSOT™ a DFN (2 mm × 2 mm)
 
 

Dostupnost a cena:

 
Obvody LT6110 lze při odběru 1 000 ks pořídit již za $1.29.
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Copak o to: myšlenka je to pěkná, ušetřit zpětnovazební dráty. Ale když  chce někdo něco "ošulit", vždycky jsou z toho nějaké následky:

- Nechápu, jak chtějí tímto způsovem vyřešit změnu odporu na vedení - například když se změní odpor v konektoru. Jak jsem koukal na schéma, nějakým odporem nastaví kompenzaci pro odpor vedení v okamžiku nastavení a obvod už nemá šanci zjistit, když se odpor vedení změní, např. oxidací svorek či kontaktů konektoru...

- Také to zavádí přídavné zpožděnído zpětné vazby. To můževést k nebezpečným překmitům při skokové změně proudu (změně zátěže). Když je tam to zpětnovazební vedení, při změne zátěže začíná regulátor okamzitě reagovat. Takto nejdříve musí tento obvod změnu proudu vyhodnotit a nastavit jině napětí na výstupu a na to teprve bude reagovat regulátor.

- ani cenová stránka není zanedbatelná: brouček stojí skoro 30 Kč + nějaká "bižuterie" okolo + osazení - za to pár metrů vodiče na zpětnou vazbu taky pořídím....

Chapu to dobre,ze to jen zvysuje napeti podle odebiraneho proudu ? Neco jako odpor v serii o zaporne hodnote ? Jak se to dozvi odpor vedeni ?

Jestli je to opravdu jen zvysovac napeti podle proudu, tak tuto funkci mely uz stabilizatory napeti pro moturek ve walkmanech, jeden takovy jsem kdysi zkoumal a naprazdno daval (podle ridiciho R) treba 0.5 V a po zatizeni (500 mA) bylo napeti 1.5 V.

Odpor vedení se to dozvi tak, že technik při oživování nastaví odporem Rin  zesílení operáku a tím tedy "velikost  kompenzace".  A v tom spatřuji hlavní průšvih tohoto řešení - když se odpor vedení časem změní, obvod už není schopen napětí správně dokompenzovat