Společnost Linear Technology představila integrovaný obvod s označením
LT3055,
- 500mA, Linear Regulator with Precision Current Limit and Diagnostics,
tj. precizní lineární stabilizátor s vyšším napěťovým rozsahem, nízkou hladinou šumu, nastavitelným proudovým omezením a v neposlední řadě též podporou diagnostických funkcí. Součástka nabídne výstupní proudy až do 500 mA spolu s napěťovým úbytkem při plném zatížení na úrovni 350 mV. Docela široký rozsah podporovaného vstupního napětí od 2 V až do 45 V pak na výstupu umožní dosahovat stavitelné hladiny mezi 0,6 V a 40 V. Jediným kondenzátorem, připojeným k vývodu REF/BYP, zase definujeme činnost s minimálním rušením – jen 25 µVRMS v rámci šířky pásma 10 Hz až 100 kHz, resp. funkci měkkého, tzv. soft startu, zabraňující neřízenému chování výstupního napětí po zapnutí. Tolerance výstupního napětí, odrážející změny na straně vstupního napětí, připojené zátěže nebo též teploty, činí ±2 %.
LDO LT3055 se rovněž může pochlubit několika diagnostickými a také bezpečnostními funkcemi. Rezistor připojený k pinu IMAX definuje proudové omezení s přesností ±10 % v celém teplotním rozsahu. Podobně rezistor propojený s vývodem IMIN stanovuje detekci minimálního proudu výstupem, kterou s výhodou upotřebíme při identifikaci rozpojeného obvodu. Nechybí zde ani funkce monitorování proudu, generující proud o velikosti 1/500 toho výstupního, takže lze stanovit jeho velikost, příp. též počítat výkonovou ztrátu prvku.
Logické piny pro indikaci selhání zůstávají na nízké úrovni, bude – li LT3055 pracovat s proudovým omezením (FAULT2), pracuje – li pod úrovní svého minimálního výstupního proudu (FAULT1), příp. dochází k tepelnému přetížení (FAULT1 a také FAULT2). Výstup „pod regulací“ signalizuje PWRGD, teplotu čipu zase vývod TEMP. Interní struktury kromě toho dále zahrnují ochranu proti přepólování baterie, výstupu, zpětnému toku proudu, interní limitaci výchozího proudu nebo též teplotní pojistku.
Stabilizátory LT3055 pracují s malými keramickými výstupními kondenzátory 3,3 µF, optimalizujícími stabilitu včetně přechodové odezvy prvku. Takový maličký vnější kondenzátor pak lze zapojit aniž bychom výrazněji vnášeli vliv jeho sériového odporu ESR, jak tomu běžně bývá v případě mnoha dalších regulačních obvodů. Široký napěťový rozsah vstupu a také výstupu, rychlá odezva na přechodové jevy či minimální trvalé odběry stabilizátoru již od 65 µA (během činnosti) a <1 µA (shutdown) strukturu vhodně předurčují do napájecích zdrojů aktivních antén, pro průmyslové zdroje napájení, bateriově napájené systémy vyžadující optimální dobu provozu a také vysoce spolehlivé napájecí zdroje s požadavkem na diagnostické informace včetně ochranných prvků.
Možnost paralelního řazení dvou prvků
LT3055 dostaneme ve dvou pouzdrech – 16vývodovém DFN o rozměrech 3 mm x 4 mm a také 16pinovém MSOP. Třídy E a I se během své činnosti smí pohybovat v rámci teplotního rozsahu od -40 °C až do +125 °C, skupina MP pracuje od -55 °C až do +150 °C (jen v provedení MSOP) a třída H pak od -40 °C až do +150 °C (opět jen MSOP).
Dostupnost a cena:
Obvod lze ve třídě E pořídit při odběru 1 000 ks již za $2.20.
Download a odkazy:
- Domovská stránka Linear Technology: http://www.linear.com/
- Popis a dokumentace k obvodu: www.linear.com/product/LT3055