Jste zde

Velkoformátové displeje pro venkovní nasazení: jak na to

Integrace rozměrných informačních displejů s vysokým jasem není ve venkovním prostředí vůbec jednoduchá. Působí zde vyšší teplota okolí a významným přispěvatelem tepelné energie je i samo sluneční záření, které může „přihřívat“ až 900 W/m2.
Mezní pracovní teplota velkoformátových displejů se přitom zpravidla pohybuje okolo 50 °C. Teplota uvnitř skříně by tedy za žádných okolností neměla být vyšší. Překročení teploty displeje se projevuje viditelnými černými fleky a v důsledku přehřátí může dojít i k jeho nevratnému poškození.
 
Pokud je zařízení umístěno přímo na slunci, je vhodné volit světlou barvu skříně (case), nikoliv černou. Dále je třeba zamezit prostupu tepla generovaného sluncem přes čelní sklo použitím speciálních filtračních skel, která nepropouštějí infračervené spektrum. Aby se dosáhlo dobrého chlazení skla displeje, bude nutné mezi čelním sklem a sklem displeje vytvořit vzduchovou mezeru, kterou by mohl proudit chladící vzduch – viz obrázek. Spodní ventilátory tlačí chladný vzduch do mezery a horní zase vysávají ten ohřátý. Vzduchová mezera mezi sklem by měla být co největší a ventilátory pochopitelně výkonné.
 
Venkovní zařízení musí být obvykle prachotěsná, takže přichází na řadu problém s vyzářením tepla z vnitřku skříně. Pokud teplota uvnitř skříně přesahuje mezní provozní teplotu displeje, je mnohdy nutné do skříně zabudovat klimatizační jednotku, která je sice drahá, ale aktivně snižuje teplotu vzduchu uvnitř a zaručuje funkci za všech podmínek.
 
Čitelnost venkovních displejů můžeme zlepšit použitím oboustranné antireflexní povrchové úpravy krycího skla, čímž se redukují parazitní reflexe a zachovává kontrast displeje. Aplikace s požadavkem na interaktivní ovládání přes touch screen mohou být vybaveny sensorem PCT (Projective Capacitive Touch) firmy Zytronic, který kombinuje čelní sklo v provedení antivandal, touch sensor a grafický potisk – vše v jednom.
 
U informačních systémů je hlavním požadavkem perfektně čitelné zobrazení informace na displeji. Zvláště outdoorové aplikace kladou podstatně vyšší nároky na kvalitu displeje – především jeho vysoký kontrast, jas a výslednou čitelnost. Displeje s vysokým jasem používají pro takovéto aplikace výkonný systém podsvícení (Backlight) a speciální optické filtry, zvyšující kontrast.
 
Taiwanská firma AGL má dlouhodobé zkušenosti s výrobou displejů a open frame monitorů navržených pro venkovní použití. Každá mechanická a elektrická část uvnitř displeje je navržena tak, aby vydržela extrémní teplotní výkyvy a dlouhodobě zaručila spolehlivost a stabilní funkci.
 
AGL proto používá pouze vysoce kvalitní průmyslové displeje, A/D převodníky a invertory pro podsvícení, které dosahují střední doby mezi poruchami až okolo 60 tisíc hodin (MTBF). Kromě standardních produktů výrobce nabízí své know-how a modifikuje produkty dle specifických požadavků.
 
 
Vice informaci o popisovaných produktech naleznete na stránkách firmy Elatec s.r.o. (www.elatec.cz).
 
Hodnocení článku: