Jste zde

Nordic nRF54L – nová generace čipů pro Bluetooth LE

Nordic Semiconductor představuje již čtvrtou generaci SoC pro Bluetooth LE. Řada nRF54L je nástupcem řady nRF52, produktové řady, která od svého uvedení na trh v roce 2015 zaznamenala několik miliard SoC, dodaných tisícům spokojených zákazníků.

Nová řada nRF54L navazuje na známé nRF52 a přináší vylepšení výkonu, spotřeby i bezpečnosti. První SoC v řadě, nRF54L15, je určen pro segmenty zdravotnictví, inteligentní domácnosti, průmyslového IoT, VR / AR, PC příslušenství a mnoha dalších aplikací. Řada nRF54L doplňuje nedávno představenou řadu nRF54H. Zatímco řada nRF54L má širokou použitelnost od velkoobjemových produktů až po pokročilejší zařízení, řada nRF54H disponuje vynikajícím výpočetním výkonem a velkou kapacitou paměti potřebné pro produkty IoT, které byly dříve neproveditelné.

Řada nRF54L je vybavena novou hardwarovou architekturou, vyrobenou pomocí 22ULL (22 nm) procesní technologie TSMC. Pro srovnání, řada nRF54H je vyrobena procesem GlobalFoundries 22FDX (22 nm). Rozdělením mezi dva dodavatele křemíku zvyšuje Nordic flexibilitu svých dodavatelských řetězců. Strategickým využitím dvou odlišných výrobních závodů umístěných v různých regionech Nordic posiluje diverzifikaci dodavatelského řetězce ve prospěch zákazníků.

nRF54L15 SoC je vybaven procesorem Arm Cortex-M33 běžícím na 128 MHz. Procesor poskytuje dvojnásobný výpočetní výkon než nRF52840 SoC a zároveň snižuje spotřebu energie. Zpracování je podporováno 1,5 MB energeticky nezávislé paměti a 256 KB paměti RAM, což je dostatek pro souběžný běh více protokolů.
Vzhledem k rostoucímu významu zabezpečení v IoT obsahuje nRF54L15 SoC pokročilé hardwarové a softwarové bezpečnostní funkce. Je navržen pro PSA Certified Level 3, nejvyšší v PSA certifikovaném standardu zabezpečení IoT. SoC nabízí bezpečnostní služby, jako je Secure Boot, Secure Firmware Update a Secure Storage. Integrované snímače tamper mohou detekovat útoky a přijímat ochranná opatření, zatímco kryptografické akcelerátory jsou odolné proti útokům postranními kanály.

 nRF54L15 je vybaven multiprotokolovým rádiem, které poskytuje až +8 dBm TX napájení (s přírůstky po 1 dB) s citlivostí -98 dBm RX pro 1 Mbps Bluetooth LE. Rádio obsahuje novou možnost přenosové rychlosti 4 Mbps pro proprietární protokoly 2,4 GHz s vylepšenou propustností, efektivitou a latencí. Podporuje všechny funkce Bluetooth 5.4, Bluetooth Mesh, Thread a Matter. Rádio je také vybaveno pro podporu budoucích aktualizací specifikací Bluetooth.
Spotřeba energie rádia v TX a RX ukazuje mezigenerační posun ve srovnání s řadou nRF52. Například ve srovnání s nRF52840 SoC je proud rádiového RX snížen na polovinu (při 1,8 V DC), což vede k významným úsporám energie a umožňuje kompaktnější baterie nebo prodlouženou životnost baterie.

Další úspory energie pocházejí z nové periferie Global RTC (hodiny reálného času), která dokáže probudit SoC z nejhlubšího režimu spánku, čímž eliminuje potřebu externího RTC a výrazně snižuje spotřebu energie pro aplikace spící po dlouhou dobu. Tato funkce může u některých produktů umožnit víceletou výdrž baterie.

nRF54L15 je nyní k dispozici pro vzorkování v QFN pouzdře 6 x 6 mm s 31 GPIO. SoC je také k dispozici ve dvou ultrakompaktních balíčcích na úrovni čipů 2,4 x 2,2 mm (WLCSP) s 32 GPIO (rozteč 300 μm) a 14 GPIO (rozteč 350 μm). Tyto WLCSP jsou o více než 50 procent menší než nRF52840 WLCSP, takže jsou vhodné pro návrhy s přísnými omezeními velikosti.

SoC nRF54L15 je nyní k dispozici pro vzorkování vybraným zákazníkům.

https://www.nordicsemi.com/Products/nRF54L15

Hodnocení článku: