Jste zde

Nové sensory vlhkosti TI HDC3020 s vysokou odolností

Senzory HDC3020 charakterizuje nejen vysoká přesnost a nízká spotřeba, ale také vysoká odolnost, která zajistí dlouhou životnost v průmyslových a automotive aplikacích.

Texas Instruments představil první čipy nové rodiny vlhkostních senzorů s vestavěnou ochranou prvků čidla. Ta se vedle vysoké přesnosti a spolehlivosti stará také o přímou ochranu senzoriky před poškozením například kondenzovanou vlhkostí nebo parou, jevy běžnými ve venkovním prostředí. Obvody HDC3020 a HDC3020-Q1 tak zajistí potřebnou spolehlivost systémů v automobilech, ale i v dalších oborech.

Senzory vlhkosti patří k elementům, jejichž přesnost a životnost mokré prostředí silně ovlivňuje životní cyklus celé řady aplikací od venkovních senzorových nodů až po nositelnou elektroniku a zdravotnické přístroje. Moderní automobilové systémy sentory tohoto typu využívají k detekci podmínek, za kterých je nutné zajistit odmlžování případně temperování kamerových a dalších sytémů pro autonomní řízení. Garantovaná životnost a vlastní ochrana senzoru může být stejně důležitá I pro systémy výměny vzduchu v budovách. TI při návrhu senzorů dosáhl zvýšení přesnosti měření a redukce dlouhodobých chyb ve srovnání s existujícími RH sensory.
Čipy HDC3020 a HDC3020-Q1 tak poskytují datovou integritu i ve stresových podmínkách a obsahují algoritmy pro korekci měření vlivem stárnutí, namáhání okolním prostředím nebo vystavení kontaminaci ze vzduchu. O tom, že tyto vlivy mají podstatný vliv na sensory a jimi osazenou elektroniku pojednává článek Why long-term consistent performance matters for relative humidity sensors na webu TI. Vestavěná ochrana tak eliminuje potřebu rekalibrace nebo výměny senzoru.

Základní vlastnosti čipů HDC3020 a HDC3020-Q1:

  • Přesnost +- 1.5%RH v širokém rozsahu teplot a vlhkosti (při 85% RH a 85°C je to max. 5%RH)
  • Napájení 1.62-5,5V
  • Podpora sběru dat během sleep módu zařízení pro bateriové aplikace
  • Snížení přesnosti (drift) méně než 0.21%RH za rok

Čipy budou dodávány v různých variantách pinově kompatibilních pouzder s krytím až IP67, takže bude možné vybírat řešení na míru aplikačním podmínkám.Další čipy rodiny HDC 3020 TI představí do konce roku, včetně senzorů s analogovým výstupem a dalších vyriant krytí.

www.ti.com

Hodnocení článku: 

Komentáře

Možno by bolo vhodnejšie propagovať čipy, ktoré sa dajú aspoň niekde kúpiť.

HDC3020

 neponúka ani Farnell, ani Mouser a ani TME. Tak načo takýto článok, ktorý prakticky nikam nevedie?

Obzvlášť, keď s lepšími parametremi je dostupný SHT40 napríklad v TME za cca 0,88EUR.