Jste zde

Detekce připojeného jacku s mikrofonním spínačem

Společnost Fairchild Semiconductor podporuje detekci odlišného audio – příslušenství s jedinou součástkou! Vyhodnocení přítomnosti audio jacku spolu s konfiguračním spínačem pak už jen zjednodušuje a zároveň zmenšuje celý návrh.

Společnost Fairchild Semiconductor podporuje detekci odlišného audio – příslušenství s jedinou součástkou! Vyhodnocení přítomnosti audio jacku spolu s konfiguračním spínačem pak už jen zjednodušuje a zároveň zmenšuje celý návrh. Klasické 3,5 mm audio jacky v případě mobilních telefonů, smartphonů, přehrávačů MP3 či osobních mediálních přehrávačů (Personal Media Player, PMP) totiž stále zastávají důležitou funkci v souvislosti s připojováním sluchátkové sady, určené ke komunikaci, stejně jako obyčejných sluchátek, vyhrazených k poslechu „muziky“. Abychom se k této věci dokázali postavit co nejefektivněji, budeme potřebovat nějakou polovodičovou strukturu, která dokáže detekovat a rovněž konfigurovat příslušný audio konektor (jack) v souvislosti s odlišnými doplňky. Ve Fairchild Semiconductor proto přichystali miniaturní integrovaný obvod s označením

  • FSA8008,
  • Audio Jack Detection and Configuration Switch.

Název jednočipového detektoru / spínače, určeného pro tří či čtyř (případně opakujte tři či čtyři krát rychle za sebou) vývodové mobilní příslušenství, hovoří za vše.

 

Zatímco současná řešení mohou využívat hned několik diskrétních součástek (budeme k tomu potřebovat dvojitý komparátor, analogový spínač – switch a MOSFET) spolu se softwarovým řízením pro zajištění takového požadavku, můžeme v případě struktury FSA8008 směle říci, že všechny funkce byly zapracovány do jediného pouzdra, čímž dále dochází nejen k žádanému zjednodušení, ale také k výrazné úspoře zastavěné plochy a také celkových nákladů (tisková zpráva v této věci pracuje se 70, resp. 15 procenty). Kromě již zmíněné detekce obvod FSA8008 podporuje i obvyklá sluchátka třetích stran, určená k poslechu hudby. Může za to vestavěný spínač mikrofonu (MIC), který pak procesoru umožní nakonfigurovat jack - čip dokáže eliminovat unikající proudy. Mezi další klíčové vlastnosti této struktury řadíme schopnost potlačit nežádoucí pazvuky typu praskání či lupanců, provázející manipulaci s konektorem na mikrofonní trase, dotkne – li se jack nejprve předpětí, určeného pro mikrofon.

Pokud jde o ESD ochranu, můžeme polovodič beztrestně „dráždit“ 15 kV ve vzduchové mezeře nebo 12 kV dle definice modelu lidského těla HBM. Rovněž potěší celkově dosahované harmonické zkreslení (Total Harmonic Distortion; uvažováno pro MIC) s typickou velikostí 0,01 %. Miniaturní součástku dostaneme v 10vývodovém provedení pouzdra typu UMLP o rozměrech 1,4 mm x 1,8 mm x 0,5 mm (0,4 mm pitch).

Základní vlastnosti FSA8008:

Použití ve spojení s audio jacky 3,5 mm a 2,5 mm, mobilními telefony, smartphony, MP3 a PMP.

Dostupnost a cena:

Při odběru 1 000 ks dostaneme obvod FSA8008 za $0.33.

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: