Jste zde

Kombinované optické čidlo od Maximu aneb uchem povely nezadáš

Nový optický senzor MAX44000 od Maximu v sobě spojuje detekci okolního světla a také blízkosti určitého objektu, v telekomunikační praxi pak zpravidla tváře volajícího. Pojďte se podívat jak.

Maxim představuje integrovaný obvod
 
  • MAX44000,
  • Ambient and Infrared Proximity Sensor,

tj. číslicový detektor přiblížení, pracující zároveň s okolním světlem a také infračervenou oblastí záření a detekující světlo podobně jako lidské oko. Struktura, zakládající si na výrobcem chráněné technologii BiCMOS, zahrnuje tři optická čidla, dvojici A/D převodníků a také nezbytné digitální funkce, to vše v miniaturním pouzdru o rozměrech 2 mm x 2 mm x 0,6 mm. Tímto způsobem dochází k úspoře drahocenného místa na desce plošného spoje, zatímco je nabídnuto optické spojení (fúze) spolu s jedinečnými vlastnostmi v oblasti detekce světla. Za zmínku rovněž stojí velmi malá spotřeba obvodů MAX44000 – pouhých 5 µA v případě aktivního čidla okolního světla, resp. jen 7 µA, budou – li oba senzory, tj. čidlo přiblížení spolu s detektorem okolního světla, aktivní. Obvody se tak stávají ideálním řešením pro aplikace s dotykovým ovládáním, zahrnující např. smartphony, kapesní zařízení, průmyslová čidla nebo také prostou detekci přítomnosti.  
 


Předejít případným nežádoucím povelům, které mohou přerušit spojení,
znamená znecitlivět dotykový panel, přiložený na tvář uživatele


Bude – li takový chytrý telefon přiložen na tvář uživatele, potřebujeme znecitlivět dotykový panel a předejít tím případným nežádoucím povelům, které mohou přerušit spojení. Detektor přiblížení se tak stává klíčovou funkcí se kterou telefon během hovoru či kterékoli jiné přednastavené činnosti „snímá“ přítomnost objektu na určitou vzdálenost. Jakmile pak dojde k přijetí nasnímaného signálu, necháváme jej „proběhnout“ integrovaným front – endem (viz blokové schéma) až do připraveného A/D převodníku. S takto naznačeným řešením lze obvod MAX44000 provozovat i za přítomnosti intenzivního infračerveného záření (DC). Díky technice single-pulse pro taktování vnější infračervené LED se čidlo následně stává imunním vůči vnějšímu vyzařování v IR oblasti na pevném kmitočtu. Taková odolnost pak vede k ještě větší spolehlivosti celého detekčního systému.
 

Tradiční světelná čidla bývají silně ovlivněna zářením v infračervené nebo také ultrafialové oblasti, které není lidským okem postřehnutelné. Snímání takového spektra pak zákonitě vede k nesprávným výsledkům při vyhodnocování okolního světla. Technologie BiCMOS od Maximu  proto umožňuje zapracovat dvě fotodiody spolu s optickým filtrem pro potlačení UV i IR části spektra. MAX44000 tak může zopakovat optickou odezvu lidského oka v celé řadě okolních prostředí.


Dostupnost a cena:

MAX44000 dostaneme v 6pinovém provedení pouzdra typu UTDFN-Opto-EP o rozměrech 2 mm x 2 mm x 0,6 mm. Součástka pracuje v teplotním rozsahu od -40 °C až do +105 °C. Při odběru 1 000 ks za ni zaplatíme již od $1.65.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Pochopis az budes mit dotykovy telefon - pri volani muzes uchem nechtene ovladat funkce telefonu.Proto lepsi telefony detekuji prilozeni k tvari a deaktivuji displej a ovladani..Pak si nejen nemuzes napr. prerusit hovor,ale setri se i baterka protoze displej je neaktivni..po oddaleni od tvare se vse vrati do bezneho stavu.. Tato cidla se pouzivaji u u fotoaparatu - po prilozeni oka k hledacku se vypne zadni displej.. Howg :-)