Jste zde

Zesilovače třídy D: Nyní již také od 1 mm x 1 mm

Nové zesilovací stupně třídy D od Maximu zvyšují své výstupní výkony, snižují rušivé projevy a nabízí bezkonkurenční vlastnosti v otázce EMI – to vše v nejmenším možném zapouzdření, přesně jak si trh žádá.

Maxim představuje miniaturní čipy, označené jako

 • MAX98304,
 • Mono 3.2W Class D Amplifier,

tj. nejmenší zesilovací strukturu třídy D o rozměrech 1 mm x 1 mm. U zmenšování rozměrů to však rozhodně nekončí! Budeme – li totiž porovnávat s předchozí generací součástek Maximu, zjistíme, že zároveň došlo k navýšení výstupního výkonu o 23 % a to až na 3,2 W, přičemž šum byl ponížen na 19 µVRMS, což představuje snížení o nějakých 39 %. Posílený výstupní výkon pak bude znamenat maximální dostupnou hlasitost a to i v případě poklesu napájecího napětí bateriového zdroje. Nižší hladina šumu zase vhodně podpoří citlivější reproduktory. Použité pouzdro typu WLP (Wafer-Level Package) s devíti vývody (0,3 mm pitch) navíc nevyužívá svého prostředního vývodu (Bump) a vyřazuje tak ze hry nákladné technologie v souvislosti s nosnými deskami plošných spojů. Jinými slovy, budeme – li chtít ušetřit, vystačíme s jednovrstvou deskou plošného spoje. Mezi cílové aplikace obvodu MAX98304 zveřejněná tisková zpráva řadí např. mobilní telefony, tablety, e – čtečky, notebooky a netbooky.

 

Díky chráněné metodě, omezující EMI (U.S. Patent #7,190,225) a také pečlivému návrhu může zesilovač MAX98304 vykazovat nejnižší emise (EMI) ve své třídě a eliminovat tak potřebu výstupní filtrace, se kterou se jinak běžně setkáváme u tradiční třídy D. Vůbec tak nebude problematické vyhovět požadavkům FCC a CE ve věci EMI a příslušných limitů, ale ještě se k tomu vyvarujeme dalších interferencí s citlivými elektrickými obvody. Kromě toho všeho, nejsou – li ve spojení s trasami či kabelovými přívody reproduktorů v délce přes 24 palců vyžadovány filtrační prvky jakéhokoli druhu, ušetříme díky zesilovačům MAX98304 docela výrazně místo na plošném spoji a také omezíme velikost proudové spotřeby jako celku. Plná výrobní specifikace obvodů počítá s teplotním rozsahem od -40 °C až do +85 °C.

Příručka vývojáře moderních audiosystémů na hw.cz (4 díly)

Základní vlastnosti MAX98304:

 • Malé klidové proudy 0,95 mA při 3,7 V
 • Rozprostřené spektrum, AEL (Active Emissions Limiting)
 • Pět pinově volitelných zesílení
 • Mimořádně nízký šum 19 μVRMS
 • PSRR 90 dB
 • Potlačení nežádoucích akustických projevů
 • Tepelná a nadproudová ochrana
 • Režim shutdown s nízkým odběrem
 • 9vývodové pouzdro typu WLP (1,0 mm x 1,0 mm, 0,3 mm Pitch)

Dostupnost a cena:

Obvody MAX98304 lze při odběru 1 000 ks pořídit již za $0.42.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

1X1 mm ??? !!!! To už asi dlho nepotrvá a v mobilných zariadeniach to bude všetko integrované v jednom švábe.
Batéria, display, jedna čierna mini placka a mobil je na svete. A to som ešte nedávno vyrábal DPS ručne, toto by som to ani poriadne nechytil, nie to spájkovať....