Jste zde

ST vytváří standard ochrany vysokorychlostních multimediálních rozhraní

Další generace ochranných struktur s nízkou vlastní kapacitou – nejlepší ve své třídě, pomůže zachovat obrazovou kvalitu vysokého rozlišení a zároveň předcházet „smrtícím“ ESD událostem na zařízeních, podporujících DisplayPort, HDMI, USB3.0 či eSATA.

STMicroelectronics povyšuje technické parametry ESD ochran pro vybavení monitorů a počítačů s rozhraním DisplayPort. Představuje totiž „tlumič přechodového napětí“

  • TVS (Transient Voltage Suppressor),

podporující zvýšenou obrazovou kvalitu ve vysokém HD rozlišení (high-definition) z titulu nízké vlastní kapacity, nejlepší ve své třídě.

Do roku 2013 bude vyrobeno přibližně 100 miliónů přenosných počítačů s výstupem DisplayPort, určeným k propojení s vnější zobrazovací jednotkou s vysokým rozlišením. (zdroj: InStat report “DisplayPort 2009: The New VGA or the New DVI?”)

Vysoké přenosové rychlosti DisplayPortu, stejně jako obdobná vnější propojení typu HDMI, USB3.0 a eSATA, volají po vylepšených ochranných prvcích, které by zabránily elektrostatickým pulsům v ničení „křehkého“ polovodiče, bude – li uživatel připojovat nebo také odpojovat daný kabel. Takové prvky poté přidáváme ke každému pinu externího konektoru, kde pohlcují nebo také odvádí energii ESD pulsů. Musí zde ale v souvislosti se signálovou linkou vnášet nejnižší možnou parazitní kapacitu, jinými slovy dále nepodporovat degradaci obrazové kvality.

 

Společnost ST se svým posledním TVS (Transient Voltage Suppressor) s „jednoduše“ zapamatovatelným označením

  • ESDAXLC6-1MY2,
  • Extra low capacitance single line TVS,

definuje nové měřítko mimořádně nízké kapacity tohoto typu součástky, která ochrání, kvalitu neohrozí a ještě vyhoví příslušným průmyslovým standardům. Struktura typu

  • XLC (eXtremely Low Capacitance)

signálovým spojům nepřitíží o více než 0,35 pF. Můžeme se tak pobavit o šířce pásma užitečného signálu v rozmezí 6 – 7 GHz, resp. datovém streamu 2,7 Gbit/s rozhraní DisplayPortu bez nežádoucího zkreslení. Nové obvody TVS od ST rovněž podpoří rozhraní typu HDMI, USB3.0 nebo eSATA s obdobnými požadavky.

Vývojáře dále určitě potěší stejné rozměry včetně „rozvržení vývodů“ jako v případě starších modelů s vyšší kapacitou. Nové prvky tak mohou znamenat samostatné řešení nebo také přímou možnost upgrade. Na desce plošného spoje zaberou pouhých 0,6 mm2. Pro jednu signálovou linku přitom vyžadujeme pouze jediný ochranný prvek. Řešení dále vyhovuje IEC 61000-4-2, takže v přímém kontaktu se signálovým vodičem odolá ESD událostem až do ±8 kV.

Základní vlastnosti ESDAXLC6-1MY2:

  • Jednokanálová součástka pro ochranu jedné vysokorychlostní linky
  • Maximální kapacita 0,35 pF mezi signálovým vodičem a zemí
  • Šířka pásma více než 6 GHz
  • Vyhovuje „čtvrtému levelu“ IEC 61000-4-2
  • Standardní provedení SOD882 (1 mm x 0,6 mm)

El. charakteristika při pokojové teplotě

Cena a dostupnost:

Při odběru 12 000 ks vychází obvod ESDAXLC6-1MY2 na $0.15.

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: