Jste zde

Objevte výhody DDR5 SODIMM DRAM modulů od Apacer

DDR5 DRAM moduly Apacer přicházejí s novými funkcemi, které zlepšují výkon moderních vícejádrových procesorů. Prohlédněte si hlavní výhody těchto inovativních modulů shrnuté v našem článku.

Porovnání DDR4 a DDR5 SODIMM DRAM modulů APACER

Porovnání formátu

Šířka pásma a latence paměti

Výpočet na základě zjednodušených rovnic, šířka pásma = rychlost [MT/s] * 8/1000, latence paměti [ns] = 2000/rychlost [MT/s] vede k závěru, že DDR5600 CL46 má o 75 % větší šířku pásma a o 19 % horší latenci než DDR4 3200 CL22.

Podle testů provedených společností Anandtech však paměť DDR5-4800 CL40 zvyšuje latenci systému na 92,8 ns v porovnání s 90 ns s DDR4-3200 CL22. To je jen o ~ 3 % více, což je patrné při syntetickém benchmarkingu, ale ve většině případů použití v reálném světě je to prakticky nepostřehnutelné. Podobné výsledky lze očekávat i u pamětí DDR5 5600 CL46.

Vyšší kapacita DRAM modulu

Maximální hustota paměti DDR4 je 16 GB na čip, takže u 16 čipů to znamená 256 Gbit nebo celkem 32 GB. Pro srovnání, DDR5 má 64 Gb na čip, což znamená 1024 Gbit nebo celkem 128 GB – tedy 4krát větší kapacitu než DDR4.

ECC na čipu

Menší paměťové buňky, potřebné pro vyšší kapacitu, spolu s vyšší taktovací frekvencí zvyšují pravděpodobnost jednobitových chyb na čipu DRAM. DDR5 DRAM čip vypočítá ECC pro zapisovaná data a uloží ECC na tentýž čip. Při operaci čtení DRAM čip přečte aktuální údaje a ECC a dokáže opravit jakoukoli jednobitovou chybu na kterémkoli z načtených datových bitů.

Klasický SODIMM DDR5 ECC paměťový modul využívá přídavný čip, kde je uloženo ECC a dvě 36bitové kanály (32 bitů pro data + 4 bity pro ECC). Paměťový řadič vypočítá ECC pro data, která se mají zapsat, a poté zapíše data a ECC do paměťového modulu. Během operace čtení kontrolér čte data a ECC a generuje ECC pro načtená data. Pokud jsou vypočteny a načteny ECC stejné, data se odešlou do CPU, jinak se data odešlou do programu na opravu chyb. Údaje jsou tedy chráněny na celé cestě mezi paměťovým řadičem a paměťovým čipem.

Vylepšená efektivita přístupu k paměti

Architektura kanálu

Dva nezávislé 32bitové kanály umožňují lepší optimalizaci přístupu k paměti.

2× délka shluku, 2 nezávislé 32bitové kanály

Délka shluku 16 (BL16) umožňuje jednomu shluku získat přístup k 64 bajtům dat, což je typická velikost řádku vyrovnávací paměti CPU, z jednoho kanálu modulu DDR5 DRAM. To znamená, že DDR5 5600 DRAM modul umožní provést sedm 64bajtových operací za stejný čas, jaký potřebuje DDR4 3200 k provedení čtyř operací.

2× počet bank

DDR5 zdvojnásobuje počet skupin bank na 8, přičemž počet bank na skupinu bank zůstává stejný, 4. Přístup k různým skupinám bank je rychlejší ve srovnání s přístupem k bance v rámci stejné skupiny bank.

Same bank refresh

V DDR4 se všechny paměťové banky musí obnovovat současně, i když je třeba obnovit pouze jednu ze 16 paměťových bank na modulu DIMM, takže CPU musí počkat na dokončení obnovení a nemůže přistupovat k paměti. V DDR5 funkce „same bank refresh“ umožňuje obnovit jednu banku na skupinu namísto všech bank. To znamená, že pro CPU zůstanou dostupné 3 banky ze 4.

Paměťové moduly Apacer SODIMM DDR5 naleznete v sortimentu SOS electronic jako skladové produkty okamžitě dostupné pro vaše projekty. 

Máte zájem o více informací k výrobkům Euroclamp nebo o technické poradenství při výběru výrobku? Nebo máte jinou otázku či požadavek? Neváhejte kontaktovat SOS electronic.

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.