Jste zde

Alternativy pro vícevrstvé keramické kondenzátory

Obrovské zvýšení spotřeby keramických kondenzátorů dělá distributorům a zákazníkům obrovské problémy s dodacími termíny. Výrobci součástek nabízí alternativní řešení v podobě kondenzátorů s jinou technologií vhodné pro aplikace, kde jsou použity převážně keramické kondenzátory(blokovací a filtrační zapojení).

Obrovská spotřeba vícevrstvých keramických kondenzátorů (multilayer ceramic chip capacitors MLCC) vznikla díky nárůstu výroby mobilních telefonů, rozšíření internetu věcí a inovaci v automobilovém průmyslu, kde se v posledních letech do automobilů instaluje více a více elektroniky.

To vše způsobilo mezeru mezi poptávkou a dostupnými objemy keramických kondenzátorů. K prohloubení této mezery přispělo také zaměření na malé velikosti, jako jsou velikosti 0201 a menší. Současná mezera mezi celosvětově dostupnými objemy výroby MLCC a poptávkou na trhu se pohybuje v rozmezí 20-30%.

Alternativní technologie kondenzátorů umožňují významné snížení spotřeby keramických kondenzátorů, zejména v typickém blokovacím či filtračním zapojení.

Sortiment polymerních kondenzátorů PANASONIC nabízí alternativy, zejména pro vysokokapacitní keramické kondenzátory. V závislosti na aplikaci a požadavcích jsou k dispozici různé technologie.

 

Co lze nahradit a jak?

Náhradu lze provést od velikosti 0805. U nových nebo nadcházejících návrhů může mít smysl nahradit několik keramických kondenzátorů jednou nebo dvěma polymerními kondenzátory. Navíc se získá potřebné místo na desce a dojde ke snížení nákladů.

Polymerní kondenzátory nevykazují DC-bias efekt, který výrazně snižuje kapacitu kondenzátoru. Díky dobrým kmitočtovým charakteristikám ve vyšším kmitočtu kHz až 1 MHz jsou ideální alternativou.

V následujícím grafu jsou znázorněny možnosti a výhody náhrady:

 

Příklad nahrazení MLCC jedním polymerním kondenzátorem

 

 

Více informací na stránkách výrobce https://na.industrial.panasonic.com/products/capacitors/polymer-capacitors nebo v přiloženém dokumentu " panasonic_flyer_polymer_vs_mlcc.pdf".

V případě zájmu kontaktujte prosím distributora https://www.codico.com/en/Manufacturers/Panasonic.htm email:Ludvik.Hamersky@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy.

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon panasonic_flyer_polymer_vs_mlcc.pdf311.28 KB
Hodnocení článku: