Jste zde

Porovnali jsme SBC dvou světových značek AAEON a LexSystem

Výhody procesorů Intel Elkhart Lake zahrnují nízkou spotřebu energie a vynikající výpočetní výkon. Konečně známe důstojného nástupce procesorů Intel Bay Trail a Apollo Lake Atom, Celeron a Pentium.

Porovnání jednodeskových počítačů (z angličtiny také SBC – single-board computer) založených na procesorech Intel Elkhart Lake dvou světových značek AAEON a LexSystem připravil Miroslav Piskor, produktový specialista SOS electronic.

Ethernet, USB, sériová komunikační rozhraní a ostatní rozhraní

Jednodeskové PC značky LexSystem 2I640HW a 2I640CW plně využívají síťový potenciál procesoru a poskytují dva 2,5 GbE porty.

Přenosové módy USB

  • Standard USB 3.0 – přenosová rychlost je 5 Gbps.
  • Když byl publikován standard USB 3.1, USB 3.0 -> USB 3.1 Gen 1 a rychlejší mód (10 Gbs), byl  pojmenován jako USB 3.1 Gen 2.
  • Když byl publikován standard USB 3.2, USB 3.1 Gen 1 -> USB 3.2 Gen 1, USB 3.1 Gen 2 -> USB  3.2 Gen2 a rychlejší mód (20 Gbs), byl pojmenován jako USB 3.2 Gen 2x2. 

RAM, úložiště a rozšíření

Jednodeskové počítače nabízejí buď 4 GB DDR4x 3200 na desce RAM, nebo slot SODIMM na DDR4 3200 RAM až do 32 GB.

Všechny SBC kromě série PICO-EHL4 umožňují použití M.2 SSD s rozhraním PCIe 3.0 [x2], které je rychlejší než SATA 3 SSD.

Série SBC PICO-EHL4 značky AAEON umožňuje použití 4G/LTE modulů v PCIe plné velikosti s integrovaným SIM slotem (SBC nemají slot na SIM kartu). Série 2I640CW, 2I640DW a 2I640HW značky LexSystem zase používá menší M.2 3042 slot kompatibilní se 4G/LTE moduly a má na desce slot pro nanoSIM(např. GENE-EHL5) nabízí na desce nanoSIM a M.2 3052 slot kompatibilní s moduly 5G. Série (např. MIX-EHLD1) nabízí SIM slot a M.2 3042/3052 slot kompatibilní s moduly 4G a 5G.

Procesor

Vybrané procesory podporují „in band ECC”. To znamená, že paměťový řadič může ukládat kontrolní součty do vyhrazené oblasti normální paměti bez ECC.

2C/2T výkon napříč generacemi

4C/4T výkon napříč generacemi 

Výsledky „CPU Mark” testu jsou lepší než u procesorů Celeron s TDP=15W a porovnatelné s výsledky procesorů Core i3, Core i5 a Core i7 s TDP=15W. Podívejte se na srovnání.  

Displeje a audio

SBC nabízí rozhraní LVDS nebo eDP na interní TFT panely. V současnosti používá mnoho průmyslových TFT panelů stále LVDS, ale eDP je technicky lepší rozhraní a pomalu se prosazuje na jeho úkor. Co se týče externích rozhraní, SBC poskytují různé kombinace rozhraní HDMI, DP a VGA.

Prostředí a mechanický design

Společnost LexSystem tradičně nabízí SBC pro teplotní rozsah -20 až +70 ˚C. Firma Aaeon nabízí standardní SBC pro rozsah 0 až +60 ˚C. Vybrané typy procesorů Elkhart Lake jsou specifikovány pro teplotní rozsah -40 až +85 ˚C. Můžeme tedy očekávat, že v budoucnu přibudou i SBC pro tento specifický rozsah teplot.

Jednodeskové PC AAEON serie PICO-EHL4 a 2I640 SBC mají procesor připájený na spodní straně. SBC se dodávají s chladičem, který přenáší teplo do šasi nebo chladiče. GENE-EHL5 a MIX-EHLD1 SBC mají procesor připájený na hPICO-EHL4orní straně. Dodávají se s pasivním chladičem nebo chladičem s ventilátorem pro sérii MIX-EHLD1. 
LexSystem 2I640HW používá nízké konektory „wire-to-board“ namísto standardních konektorů na externí rozhraní. To například umožňuje umístit SBC do vodotěsné krabice a připojit potřebná rozhraní k odolným vodotěsným M12 konektorům.

Jednodeskové počítače jsou díky své architektuře a funkčnosti vhodné pro širokou škálu úkolů pro automatizaci v různých odvětvích průmyslu. Věříme, že jste z našeho srovnání získali nejen přehled v sortimentu SBC, ale našli také vhodné řešení pro vaši aplikaci.
Máte zájem o víc informací k jednodeskovým počítačům AAEON a LexSystem nebo o technické poradenství při výběru vhodného produktu?
Případně máte jinou otázku či požadavek? Kontaktujte obchodního zástupce SOS electronic info@soselectronic.cz 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: