Jste zde

Potřebujete pořádnou sirénu? Máme ji.

Sirény společnosti Sonitron patří mezi špičku v účinnosti a spolehlivosti při zachování kompaktních rozměrů.  

Belgickou společnost Sonitron a její špičkové výrobky již pravděpodobně znáte z článků SOS electronic a z jejího sortimentu v této oblasti.

Jak víme, piezo elementy mají v drtivé většině případů výrazné maximum v určité frekvenční oblasti, což se s úspěchem využívá právě při konstrukci bzučáků a sirén. Díky tomu fungují jako velmi účinné elektroakustické prvky, vhodné právě ke zvukové signalizaci.

Sonitron (Belgie) jako výrobce s dlouholetými zkušenostmi ve vývoji a výrobě piezo elementů uvádí u svých výrobků reálné hodnoty akustického tlaku ("hlasitosti"). Při porovnávání různých sirén a bzučáků (i od různých výrobců) je nutné porovnat, při jaké vzdálenosti byla provedena měření. Mezi dvěma sirénami s na první pohled stejnou hlasitostí např. "105"dB je podstatný rozdíl, zda byl tento údaj měřen při 30cm nebo při 1 metru (105dB/30cm nebo 105dB/1m).

Méně známý fakt je i ten, že piezo výrobky mají svoji (omezenou) životnost. Za normálních okolností, pokud se daný bzučák nebo siréna používá k občasné signalizaci, není tento údaj podstatný, za mnoho let nedojde k poklesu účinnosti. Ovšem v aplikacích, kde se předpokládá časté a dlouhodobé používání piezo elementů, je dobré pamatovat i na tento parametr. Sonitron uvádí u svých výrobků předpokládanou životnost, v portfoliu najdete typy s extra dlouhou životností.

Pokud hovoříme o sirénách, je standardem, že vydávají zvuk o kolísavé frekvenci. Konkrétně Sonitron má v nabídce typy „Sweep“ (cca 2000-3500 Hz), jakož i typy, pracující s užším rozsahem frekvencí – „Warbler“ (3000-3500 Hz).

Pro speciální požadavky je dostupný i typ bez budiče (transducer) - SAST-2155, se stejným piezo elementem jako SAS-2155, ale „bez elektroniky“. To umožňuje buzení sirény vlastními tóny nebo mixem tónů, případně měnit tón podle toho, co chceme signalizovat.

Ve většině případů je pro buzení lepší použít obdélníkový (nebo alespoň ne čistý sinus) signál, který přirozeně obsahuje mnoho vyšších harmonických, což ve výsledku produkuje pronikavější zvuk.

Mnohé komponenty Sonitron jsou dostupné přímo z našeho skladu. Detailní popis jednotlivých typů najdete v souborech, přiložených u jednotlivých položek i v katalogu Sonitron.

V případě zájmu i o neskladové položky nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz.

Vlastnosti/ výhody piezo elementů Sonitron:

  • kvalitní výrobky od výrobce s dlouholetými zkušenostmi
  • široké portfolio
  • včetně vodě/prachu odolných verzí
  • použitelné i v těžkých podmínkách (voda, prach, vibrace…)
  • vysoká účinnost a životnost

 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: