Jste zde

RA4E2 a RA6E2 doplňují volná pole na šachovnici Renesasu

Nové MCU RA4E2 a RA6E2 poskytují vysoký výkon až do 200 MHz v kompaktních pouzdrech s bohatými možnostmi periferií včetně CAN FD.

Renesas doplnil další dvě řady nových mikrokontrolérů RA. Tentokrát jde o 100MHz typ RA4E2 a výkonnější 200MHz RA6E2. Jak se dá vyčíst z označení, oba typy patří do Entry Line, kterou charakterizuje využitíá jader ARM Cortex M. V obou případech je to Cortex s technologií Arm Trust oné. MCU z řady Entry Line jsou optimalizovány tak, aby poskytovaly nejlepší energetickou účinnost ve své třídě při co nejlepším výkonu. O použití a ceně ale rozhoduje více parametrů. RA4E2 nabízí flash 128 Kbyte, RA6E2 potom 256 Kbyte a 40 Kbyte SRAM. Výčet rozhraní obsahuje CAN FD, USB, QSPI, SSI a I3C na čipu. Stejnou výbavu mají i další modely RA, takže vývojáři mohou vybírat MCU podle potřeb konkrétní aplikace, ať jde o senzoriku, hry, nositelná elektronika nebo spotřebiče.

Samostatnou zmínku si zaslouží CAN FD. RA4E2 a RA6E2 jsou nákladově nejefektivnější členy rodiny RA s integrovaným CAN FD a jsou k dispozici s malými pouzdry, včetně prostorově úsporného 4 x 4 mm 36-pinového BGA a 5 x 5 mm 32-pinového QFN pro nákladově citlivé a prostorově omezené aplikace. Nízká spotřeba energie navíc umožňuje koncovým produktům přispívat k ekologičtějšímu životnímu prostředí. Cílovým trhem je v tomto případě zejména automobilový průmysl, kam míří 50% MCU, vyrobených v Renesasu.

Všechna zařízení RA jsou podporována Renesas Flexible Software Package (FSP), který obsahuje ovladače a middleware pro usnadnění implementace komunikace a zlepšení funkčnosti periferií. GUI FSP zjednodušuje a urychluje proces vývoje. Umožňuje flexibilní použití staršího kódu a zaručuje také kompatibilitu a škálovatelnost s jinými zařízeními rodiny RA. Vývojáři, využívající FSP mají také přístup k celému ekosystému Arm, stejně jako k rozsáhlé partnerské síti společnosti Renesas, která nabízí výběr nástrojů, které pomáhají urychlit uvedení na trh.

Vzájemnou kompatibilitu široké řady mikrokontrolérů dnes prosazuje většina výrobců. "Více než 90 % dodávaných procesorů jsou mikrokontroléry. Aplikace, které používají tyto MCU, jsou mimořádně rozmanité," řekl Tom Hackenberg, hlavní analytik trhu a technologií pro výpočetní techniku a software ve společnosti Yole Group. "Tím, že Renesas pokračuje v rozšiřování svých nabídek RA, může oslovit více zákazníků na více trzích s optimalizovanými díly pro tuto širokou škálu specifických aplikací."
Podle Rogera Wendelkena, senior viceprezidenta obchodní jednotky IoT a infrastruktury Renesas jsou nové skupiny RA4E2 a RA6E2 příklady toho, proč mnoho zákazníků přijalo rodinu RA jako svou preferovanou MCU a využijí ji také pro budoucí návrhy.

Skupina MCU RA4E2

Skupina RA4E2 obsahuje pět různých vyriant, od 32-pinových do 64-pinových balíčků od 4 x 4 mm, přes 128kB flash paměti spolu s 40kB SRAM. Zařízení RA4E2 nabízejí vynikající aktivní spotřebu energie při použití 82 μA / MHz při provádění z Flash na 100 MHz. Mají rozšířený rozsah provozních teplot -40/105 °C. Skupina RA4E2 je ideální pro cenově citlivé aplikace a další systémy vyžadující optimální kombinaci výkonu, nízké spotřeby energie a malých balení.

Klíčové vlastnosti skupiny RA4E2

 • 100 MHz Arm Cortex-M33 CPU jádro
 • Integrovaná flash paměť 128kB; 40kB RAM
 • Podpora širokého teplotního rozsahu: Ta = -40/105 °C
 • Možnosti balení od 32 do 64 pinů
 • Provoz s nízkou spotřebou: 82 μA / MHz v aktivním režimu při provádění na 100 MHz
 • Integrované možnosti komunikace včetně USB 2.0 Full-Speed Device, SCI, SPI, I3C, HDMI CEC, SSI a CAN FD
 • Snížení systémových nákladů s interním oscilátorem, bohatým GPIO, pokročilou analogovou detekcí nízkého napětí a funkcí interního resetu

Skupina MCU RA6E2

Mikrokontroléry skupiny RA6E2 poskytují výkon 200 MHz. Skupina zahrnuje 10 různých typů, od 32-pin do 64-pinových pouzder od 4mm x 4mm a od 128kB do 256kB flash paměti spolu s 40kB SRAM. Zařízení RA6E2 nabízejí výjimečné specifikace spotřeby energie a rozsáhlé možnosti periferií a konektivity, které poskytují jedinečnou kombinaci výkonu a funkcí.

Klíčové vlastnosti skupiny RA6E2

 • 200 MHz Arm Cortex-M33 CPU jádro
 • Integrované možnosti flash paměti od 128kB do 256kB; a 40kB RAM
 • Možnosti balení od 32 do 64 pinů
 • Provoz s nízkou spotřebou: 80 μA / MHz v aktivním režimu při provádění na 200 MHz
 • Integrované možnosti komunikace včetně USB 2.0 Full-Speed Device, SCI, SPI, I3C, HDMI CEC, SSI, QSPI a CAN FD
 • Integrovaný časovač
 • Pokročilý analogový

Winning combinations

Renesas pro novou řadu MCU představil také nové aplikační příklady, například hlasové rozhraní - Add-on Voice User Interface (VUI) Solution pomocí MCU RA6E2 a dalších kompatibilních zařízení z portfolia Renesas. Toto řešení je modulární a lze jej snadno přidat do jakékoli aplikace, která potřebuje hlasové uživatelské rozhraní, jako jsou inteligentní termostaty nebo spotřebiče. MCU RA6E2 zpracovává všechny úkoly bez zatížení hostitelského MCU.

www.renesas.com/RA4E2 
www.renesas.com/RA6E2
www.renesas.com/win
www.renesas.com/MCUs

Hodnocení článku: