Jste zde

Riverdi – displeje s kontrolérem z rodiny FT8xx

Vývoj technologie zobrazování obrazu způsobil, že nyní můžeme na trhu nalézt bohatou nabídku displejů s různými parametry a možnostmi. Jedním z výrobců, hodných zájmu, je nepochybně firma Riverdi, která se specializuje na dodávku displejů vyrobených technologií LCD TFT (Thin Film Transistor).

Riverdi je polská firma založená v roce 2012, jejíž sídlo se nachází v Gdaňsku. Od doby svého vzniku Riverdi dodalo již více než 300 000 kusů displejů zákazníkům z celého světa. Pozornost si zaslouží skutečnost, že výrobky, které firma nabízí, jsou montovány na území Polska.

Bohatý výběr displejů

Riverdi nabízí různě velké displeje s úhlopříčkou od 2,8 do 7 palců, vyznačující se rozlišením  od 240x320/320x240 do 840x480 pixelů. Jednotlivé modely se liší také jinými parametry – jasem, kontrastem či barevnou hloubkou. 
Mezi výrobky Riverdi můžeme nalézt displeje vybavené dotykovém panelem – jak odporovým, tak i kapacitním. Různé druhy a barevné verze krytu usnadňují přizpůsobení výrobku potřebám projektu. Displeje jsou dostupné v provedení s montážním rámkem nebo vnějším maskovacím rámečkem. Jednotlivé rodiny výrobků se liší také typem vestavěného kontroléru displeje. Riverdi používá kontroléry SSD1963 a řadu FT8xx, která zahrnuje obvody FT800, FT801, FT812 a FT813.

Klíčové vlastnosti displejů Riverdi

  • široký rozsah pracovní teploty (od -20 °C do 70 °C);
  • snadná obsluha;
  • velký rozsah možností zpracování nejen obrazu, ale také signálu audio a informací o dotyku (což je výsledkem především použití moderních obvodů kontrolérů z řady FT8xx);
  • možnost individualizace displejů podle speciálních požadavků zákazníků.

 

Displeje s kontroléry z řady FT8xx

Displeje osazené kontroléry z řady FT8xx se zdají být zvlášť zajímavou položkou v nabídce Riverdi. Kontroléry řady FT8xx vyvinula firma FTDI, dobře známá výrobky spojenými s tématikou obsluhy interfejsu USB, jako jsou převodníky USB-RS232. FT8xx jsou moderní obvody značně usnadňující práci s displejem, které získávají stále větší popularitu mezi výrobci a konstruktéry.  Nabízejí možnost obsluhy dotykových panelů, jak kapacitních, tak i odporových. Jsou vybaveny vyspělým uživatelským interfejsem, který vyvinul FTDI, označovaným jako EVE (Embedded Video Engine), který spojuje možnosti zpracování obrazu, zvuku a informací pocházejících z dotykového panelu. Stojí za zmínku, že se nabízené obvody ukázaly být natolik zajímavým řešením s velkým potenciálem, že se FTDI rozhodlo založit dceřinou firmu s názvem Bridgetek, která se zaměřuje na vývoj řešení tohoto typu.  

Hlavním rozdílem mezi jednotlivými kontroléry z popisované rodiny je především typ obsluhovaného dotykového panelu, typ komunikačního rozhraní, maximální rozlišení displeje a barevná hloubka. Obvody FT801 a FT802 mají schopnost obsloužit 18bitovou barevnou hloubku (což dává možnost zobrazení 256 000 barev) a jsou vybaveny interfejsy SPI a I2C, v případě FT812 a FT813 (které tvoří další generaci obvodů FT8xx) je to pak 24 bitů (16,7 milionů barev) a interfejsy SPI a QSPI. Obvody FT812 a FT813 nabízejí rovněž možnost obsluhy displejů se zvětšeným rozlišením (z 512x512 na 800x600 pixelů). Pro obsluhu odporových panelů jsou určeny obvody FT801 a FT812. FT802 a FT813 umožňují obsluhu kapacitních dotykových panelů. Další předností kontrolérů z této řady je úplná programová kompatibilita obsluhy různých typů dotykových panelů – změna obvodu použitého v projektu nezpůsobí nutnost provedení změn v softwaru.

Řada uxTouch

Obvody obsahující kontroléry z rodiny FT8xx můžeme nalézt mj. v řadě uxTouch, která je jednou ze zajímavějších návrhů v nabídce Riverdi. Tato řada se vyznačuje především velkými možnostmi individualizace výrobku. Vlastnosti, jako je barva rámečku displeje, typ ochranného skla, či tvar a velikost plochy dotykového panelu lze přizpůsobit potřebám zákazníka.

Je dostupných několik desítek modelů displejů Riverdi z řady uxTouch s úhlopříčkou od 2,8 do 7 palců. Obvody s úhlopříčkou displeje do 4,3 palců (rozlišení do 480x272) obsluhují FT801 nebo FT802 a větší displeje (od 5 do 7 palců, rozlišení do 840x480) obvody FT812 nebo FT813, v závislosti na typu dotykového panelu. V případě kapacitních panelů existuje možnost obsluhy funkce multi-touch, která umožňuje detekovat dotyk obrazovky v pěti různých bodech současně, jak rovněž rozpoznávat gesta.   

Shrnutí

V řešeních nabízených firmou Riverdi je kladen zvláštní důraz na snadnou implementaci v projektech, což umožňuje zkrátit čas, který konstruktér potřebuje na oživení hotové aplikace.  Na stránkách výrobce můžeme najít nástroje, hotové grafiky a příklady softwaru pro obsluhu displejů, včetně mj. knihovny pro Arduino.

Displeje Riverdi mohou najít uplatnění v mnoha různých aplikacích, jak průmyslových (s ohledem na široký rozsah pracovních teplot), tak i spotřebitelských. Existuje možnost výběru nejen barvy displeje, ale také např. ochranného skla. Dostupné je mj. sklo se zvýšenou trvanlivostí Dragontrail, jak rovněž sklo se zvýšeným zorným úhlem.   

Bohatý výběr displejů Riverdi můžeme nalézt v nabídce firmy Transfer Multisort Elektronik, která je oficiálním distributorem firmy. Více informací můžeme najít na internetových stránkách www.tme.eu.

Hodnocení článku: