Jste zde

RP2040: čip pro Raspberry Pi do vašeho vlastního návrhu

Mikrokontrolér, navržený Raspberry Pi, na kterém jsou postaveny vývojové desky Raspberry Pi Pico, je nyní k dispozici jako samostatný čip.

Na trh dorazil čip RP2040, navržený primárně pro Raspberry Pi. Tento nový čip, který je jádrem Raspberry Pi Pico, představuje kombinaci vysokého výkonu, nízkých nákladů a snadného použití. Celá deska Raspberry Pi Pico stojí 4 USD, cena samotného čipu je tedy nižší, a to 1 USD. Mikrokontrolér Raspberry Pi RP2040 přitom nabízí celkem slušný výkon při celočíselných operacích, velkou paměť na čipu a širokou řadu vstupů a výstupů, takže jako mikrokontrolér najde celou škálu uplatnění. Profesionálním vývojářům zvyklým na práci s Raspberry Pi se bude s modelem Raspberry Pi Pico pracovat stejně snadno a navíc s nižšími náklady.

RP2040 charakterizuje:

  • dvě jádra ARM Cortex-M0+ taktovaná na 133 MHz
  • 264 kB SRAM na čipu
  • 30 multifunkčních GPIO pinů
  • vyhrazený hardware pro běžně používaná periferní zařízení spolu s programovatelným subsystémem I/O pro rozšířenou podporu periferních zařízení
  • čtyřkanálový ADC převodník s integrovaným snímačem teploty
  • zabudovaný port USB 1.1 s podporou hostitele a zařízení

 

Organizace Raspberry Pi zároveň pro vývojáře připravila obsáhlou knihovnu návodů a SDK pro práci s čipem. Na stránkách organizace je také přehled výrobců, kteří čip RP2040 již integrovali do svých prodávaných desek.

https://www.raspberrypi.org/documentation/rp2040/getting-started/

To, že Raspberry Pi Foundation vyslala na trh i samostatný čip konroléru, oceňuje i distributor Farnell: „Jsme rádi, že se Raspberry Pi rozhodli zpřístupnit tento čip jako samostatnou komponentu. Jednodeskový počítač Raspberry Pi Pico, jehož jádrem je čip RP2040, je mezi zákazníky velmi oblíbený a má potenciál transformovat trh s mikrořadiči stejně, jako původní desky Raspberry Pi změnily svět jednodeskových počítačů.

Zákazníci nyní mohou Raspberry Pi Pico používat ve fázi návrhu a ve výrobě přejít na model RP2040, což poskytuje maximální flexibilitu a příležitost konstruktérům.“ Farnell je přitom dlouhodobým partnerem organizace Raspberry Pi a dosud prodal více než 15 milionů počítačů. Zákazníci mohou také těžit z technické podpory 24/5, z volného přístupu k cenným online zdrojům na webových stránkách společnosti Farnell, stejně jako k inženýrům a tvůrcům komunity element14. Model Raspberry Pi 2040 je v distribuci  Farnell  dostupný od 1. června.

Hodnocení článku: