Jste zde

První programovatelné rozdílové zesilovače ozdobily hranice státu Texas

Nové konfigurovatelné, 2,4 GHz zesilovací struktury typu PDA si navzdory rozsahu dostupného zisku zakládají na optimalizovaných výstupech, které budou vlastním šumem, zkreslením nebo též nesouladem mezi sousedními kanály zatěžovány jen nezbytně nutnou měrou.
Texas Instruments v těchto dnech představil vůbec první programovatelnou strukturu rozdílového zesilovače, označenou jako PDA (Programmable Differential Amplifier). 2,4 GHz obvody
 
LMH6881,
  • 2.4GHz Programmable Differential Amplifier with Gain Control, a také duální
LMH6882,
  • 2.4 GHz Dual Programmable Differential Amplifier with Gain Control,
 
nabídnou optimalizované vlastnosti, posuzované z hlediska vlastního šumu, zkreslení i šířky pásma, a to ve svém rozsahu zesílení od 6 dB až do 26 dB. Způsob, jakým vývojáři pracují s rozdílovými zesilovači, tak dostává nový rozměr jednoduchosti i flexibility.
 
 
Nová PDA přitom spojují to nejlepší z plně rozdílových zesilovačů FDA (Fully-Differential Amplifier) a obvodů s číslicově stavitelným ziskem DVGA (Digital Variable Gain Amplifier). Vývojovým inženýrům umožní jednoduše modifikovat jejich návrhy změnou zesílení, aniž by přitom museli provádět nastavení vnějšími rezistory, nahrazovat zesilovače nebo rekonfigurovat a optimalizovat každý zesilovací stupeň.
 

Typické zapojení s obvodem LMH6881
 
Ve srovnání s tradičním řešením obvodů DVGA se mohou nové PDA od TI pochlubit stabilnějšími parametry v celém svém rozsahu. Způsob řízení zisku LMH6881 a LMH6882 totiž z principu vylučuje potřebu vnějších rezistorů, kterými jinak běžně definujeme žádané vlastnosti, a zejména pak chyb, pramenících z jejich nedostatečně přesného spárování. Lékařská elektronika, testování a měření či bezdrátová komunikace – to jsou jen některé z oblastí, ve kterých budeme moci takovýmto způsobem zajistit ještě větší odolnost celého systému.
 
 

 

Základní vlastnosti obvodů LMH6881 a LMH6882:

 

Optimalizované vlastnosti

Obě struktury dosahují v celém svém rozsahu zesílení vynikajících průběhů z hlediska šumu a také zkreslení. Pro maximální zisk 26 dB a vstupní kmitočet 100 MHz tak třeba dostáváme šumové číslo 9,7 dB, OIP3 44 dBm a HD3 -100 dBc.
 

Jednoduše k dispozici

Řízení zesílení řešíme prostřednictvím sběrnice SPI nebo s využitím vyhrazených pinů, tak jako tak bez potřeby jakýchkoli vnějších rezistorů
 

Maximum flexibility

Podpora DC / AC vazeb a také konverze ve stylu single-ended / rozdílově vylučuje potřebu balunu. S minimálním počtem vnějších součástek se tak lze dostatečně flexibilně pohybovat od stejnosměrných úrovní až do vysokofrekvenční oblasti.
 

Souhra zesílení i fáze pro případ dvou kanálů

Shoda zisku jednotlivých kanálů obvodu LMH6882 na úrovni 0,2 dB, resp. fáze 1,5 stupně znamená odpovídající potlačení nežádoucích produktů v širokopásmových aplikacích
 

Buzení vysoce výkonných A/D převodníků

Určeno k buzení vysokorychlostních ADC typu 8bitového ADC083000, 10bitového ADC10D1500, 12bitového ADC12D1800RF nebo též 14bitového ADS4149.
 
 

Dostupnost a cena:

 
LMH6881 dostaneme ve 24pinovém provedení pouzdra typu QFN o rozměrech 2,6 mm x 2,6 mm za $3.71 (odběr 1 000 ks). Duální PDA LMH6882 pak již bude potřebovat celých 36 vývodů, totožné pouzdro měří 4,6 mm x 4,6 mm a při stejných množstevních odběrech vychází na $5.95.
 
 
 
 

Download a odkazy:

 
Hodnocení článku: