Texas Instruments reaguje na neustálý růst spotřebitelských požadavků na mobilní telefony, které mají poskytovat výkon srovnatelný s klasickou spotřební elektronikou a představuje dva nové koprocesory řady OMAP-DM5x, které zpracují nejvyšší rozlišení statických fotografií a to až do 20 Mpx nebo také 720p HD (high - definition) video. Koprocesory OMAP-DM515 a OMAP-DM525 urychlují zpracování obrazu a videa a poskytují tak výrobcům (nejen) mobilních telefonů snadný způsob, jak provést upgrade stávajících aparátů s ohledem na současné multimediální požadavky a trendy.
Video: Představení nových koprocesorů OMAP-DM5x
Mezi základní vlastnosti řady OMAP-DM5x rozhodně patří:
- Ucelené řešení pro fotoaparáty a videokamery v mobilních telefonech
- Podpora senzorů s rozlišením až do 20 megapixelů
- Podpora videa s rozlišením až do 720p (H.264)
- Malé úpravy a jednoduchý upgrade již existujících zařízení pro dosažení ještě větších výkonů
- Integrovaný mikroprocesor s jádrem ARM9 spolu s nejvyspělejší technologií ISP (Image Signal Processor) od TI; vyhrazený obrazový / video akcelerátor
- Pokročilé zpracování obrazu a videa – potlačení červených očí, sledování tváře, stabilizace obrazu, kompenzace protisvětla
- Hardwarové potlačení šumu
- Připraveno k rychlému použití s plně integrovanou programovou sadou (framework, kodeky)
- Bezproblémové připojení k dalším aplikačním nebo baseband procesorům
- Flexibilní rozhraní
- Různá rozhraní CMOS snímačů
- Obvody pro přizpůsobení signálu
- Výkonový management
- Mobile DDR-SDRAM
- Závěrka, clona, auto - focus
- Jednoduché propojení s externí TV
Blokový diagram OMAP-DM5x
Srovnání vlastností jednotlivých koprocesorů řady OMAP-DM5x
Cena a dostupnost:
Koprocesory OMAP-DM515 jsou dostupné již dnes, stejně jako vzorky OMAP-DM525, u kterých se sériová výroba předpokládá již v roce 2010. Koprocesory nelze získat standardní cestou prostřednictvím distribuční sítě.
Technologie Perfect moment umožňuje zachytit jedinečné okamžiky
Download a odkazy:
- Domovská stránka Texas Instruments v češtině: http://www.ti.com/ww/cz/
Komentáře
Nerozumim
Sorry, moc nechápu ;-( Koprocesor poskytuje fce jako potlačení rudých (vhodné do hospody) oči, sledování tváře - tzn. že přes SPI se nastaví definovanými API příkazy ARM nebo ISP, které po přijetí dat z CCD senzoru provedou nutné operace pro korekci např. červených očí? Ty operace jsou uložené v mikroprogramech uložených někde v uživatelsky nedostupné flash ("eprom")? Nebo jsou základní algoritmy "zadrátované" třeba v ISP jako je tomu u FPGA polí? A jaký soft potom řídí ARMa? Sorry za lameřinu. Díky za jakoukoliv (pozitivně laděnou ;-)) reakci.
Programy
Jádro ARM9 si přímo koleduje o operační systém (např. Linux). A operační sytém se samozřejmě vyskytuje v RAMce. A není problém ho do ní nahrát třeba po SPI. Například u konkurence, AT91SAM926x má jednu ze dvou standardních možností zkopírování zavaděče z SPI FLASH. Ten pak rozbalí a spustí systém.
Něco bude zadrátováno natvrdo (u těch brouků, co nám je pánové od TI ukazovali přímo na firmě, byl hardwarově řešený H264 dekodér), něco udělá DSP. Ale je to vždycky o zpracování hodně dat hodněkrát opakovaným blokem relativně malýho počtu instrukcí. Takže smyčka spadne do I cache, zpracování dat probíhá v D cache (aby se nečekalo na RAMku, když se zrovna děje něco jinýho). A přesuny dat po burstech, například 128b v jednom cyklu sběrnice.
Kouzlo ARM9 je taky v tom, že používá matici sběrnic. Takže jádro procesoru po své sběrnici sosá instrukce z SDRAM, zatím co po druhé sběrnici vesele tečou například data z obrazovýho senzoru... Řadič RAMky jenom odbavuje požadavky z několika sběrnic. Interně pojedou sběrnice třeba na 66MHz, venku DDR 133MHz - v pohodě prostřídáš dvě sběrnice skoro na plné rychlosti.
Ovšem důkladně jsem to nestudoval, je to jenom moje představa, jak bych to dělal já podle toho, co o 926kách vím :-)