Jste zde

Spolehlivé a bezpečné řešení: Jazýčkové senzory MK04 pro vaše aplikace

Hledáte spolehlivý a bezpečný jazýčkový senzor? Senzory MK04 od Standex-Meder jsou ideální volbou pro různé bezpečnostní aplikace. Díky přesné spolupráci s magnety M04 zajišťují spolehlivou detekci a signalizaci.

Jazýčkové senzory MK04 a magnet M04 Standex-Meder

Jazýčkové kontakty se vyznačují mnoha vlastnostmi, kterými výrazně překonávají standardní spínací technologie. Komponenty společnosti Standex-Meder navíc patří ke špičce v tomto segmentu. Jazýčkový kontakt můžeme považovat za „senzor“ ovládaný magnetickým pólem, nejčastěji permanentním magnetem nebo cívkou, čímž vznikne jazýčkové relé.

Komponenty s jazýčkovými kontakty můžeme rozdělit do tří základních skupin: 

  • jazýčkové kontakty,
  • jazýčkové senzory,
  • jazýčková relé.

„Jazýčkový kontakt pracuje na principu deformace magneticky vodivých jazýčků v magnetickém poli. Můžeme říci, že většina výjimečných vlastností jazýčkových kontaktů vyplývá z toho, že samotné kontakty jsou malé, lehké a vzdálené od sebe jen několik setin milimetru (u malých typů). Zároveň jsou hermeticky uzavřeny ve skleněné kapsli ve vakuu nebo častěji plněné inertním plynem. Díky této konstrukci se jazýčkové kontakty Standex-Meder a z nich vyráběná jazýčková relé a jazýčkové senzory vyznačují velmi dobrými vlastnostmi,“ říká na úvod Pavol Buhla, manažer produktových specialistů SOS electronic.

Více všeobecných informací o produktech Standex-Meder se dozvíte v předchozích článcích.

Kde můžeme využít jazýčkový senzor?

Jedná se o jedno z nejrozšířenějších řešení pomocí jazýčkových kontaktů a slouží především jako součást bezpečnostních systémů na dveřích a oknech budov. Jiné možné použití je koncový nebo poziční spínač u pneumatických nebo hydraulických zařízení, ale najít je můžete i v pračkách nebo myčkách nádobí.

Jak funguje jazýčkový senzor MK04 Standex-Meder?

Senzor MK04 se upevňuje na nepohyblivou část zařízení pomocí šroubů. Vývod je standardně 0,5 m kablík. Senzor má jeden spínací kontakt – v klidu (při oddáleném magnetu) rozpojený. Kontakt dokáže sepnout trvalý proud 0,5 A a napětí 180 Vdc. Maximální výkonové zatížení je 10 W.
Permanentní magnet M4 se pak, logicky, montuje na pohyblivou část zařízení, křídlo dveří nebo okna, rovněž pomocí dvou šroubů. Oba prvky se prodávají zvlášť. Bonusem je UL certifikát.

Klíčové vlastnosti jazýčkových senzorů MK04 Standex-Meder:

  • kontakt: 1A (SPST) normally open (N. O.), existuje i 1B (SPST) normally closed (N. C.), stejně i 1C (SPDT) changeover
  • magnetické vlastnosti: 10 – 15 Az (amperzávitů)
  • maximální proud: 0,5 A
  • maximální napětí: 180 V (DC nebo špičky AC)
  • maximální výkon: 10 W
  • odpor kontaktů v sepnutém stavu: max. 150 mΩ

Značení MK4 versus MK04. Nedejte se zmást

Mohou se vám dostat do rukou takové jazýčkové senzory a budete překvapeni, že jednou je tam napsáno MK4, jindy MK04. Jsou to ovšem stále stejné modely. Dokonce samotný výrobce ve svém datasheetu uvádí obě značení. Totéž platí i o magnetu – setkáte se i s M4 i M04.

My se budeme držet toho, že aktuální katalogový list uvádí MK04, i na samotném výrobku s nejnovějšími date cody je psáno MK04.

Typové značení jazýčkových senzorů. Náš tip na závěr

Někdy se stává, že zákazníci považují za součást typového značení i date code, ale není to nutné. Například označení: L7/2. Podle technické normy EN60062 je L7 datum výroby: červenec 2019. A číslo 2 znamená „factory code“ – identifikační kód továrny, kde byl produkt vyroben. Celý marking jazýčkového kontaktu je tedy: PartNr DateCode/FactoryCode, ale typové značení určuje pouze PartNr.

Nejběžněji používané jazýčkové kontakty a magnety společnosti Standex-Meder jsou dostupné přímo ze skladu SOS electronic. Všechny další verze vám rádi zajistí na objednávku a za výhodných podmínek.

Máte zájem o více informací k produktům STANDEX-MEDER nebo o technické poradenství při výběru vhodného řešení? Případně máte jinou otázku nebo požadavek? Kontaktujte SOS electronic.

Hodnocení článku: