Jste zde

Co ohrožuje firmy? Práce v terénu i nelegální stahování

V oblasti zabezpečení a šifrování dat se 83 % firem zaměřuje primárně na notebooky. Teprve poté řeší zabezpečení klasických stolních počítačů, USB Flash disků a dalších přenosných zařízení. V některých případech však nevystačí ani s tím!
Vyplývá to ze statistik společnosti SODATSW, pohybující se v oblasti šifrování dat, za rok 2011. Každoročně se zvyšující důraz na ochranu notebooků koresponduje s rostoucím množstvím lidí pracujících v terénu. Notebooky zaměstnanců zpravidla obsahují kopie důležitých dokumentů nebo umožňují přístup do interní firemní sítě, což může mít pro organizaci v případě ztráty likvidační dopad. Právě proto se organizace zaměřují primárně na ochranu informací uložených v noteboocích. Zabezpečení dat v přenosných počítačích v současnosti aktivně řeší naprostá většina tuzemských firem.
 
Na firemních noteboocích bývají klidně uloženy celé tři čtvrtiny všech citlivých firemních dat | foto: Petr Kratochvil

Na firemních noteboocích mohou být uloženy přibližně tři čtvrtiny všech citlivých dat organizace. Mnoho zákazníků proto chrání šifrováním primárně firemní notebooky, přičemž tento poměr každoročně roste. Dobře si totiž uvědomují, že s jejich využíváním mimo kancelář se pojí největší riziko ztráty citlivých dat. Firemní notebooky mohou zároveň snadno posloužit jako prostředek k neautorizovanému průniku do informačního systému organizace. To může mít pro firmu fatální důsledky.

 

Do terénu i z domova

 

Pokuta operátorům JE za surfování v pracovní době

V určitých oblastech je práce s internetem a vyhledávání informací náplní práce. Je však rozdíl v tom, zda zaměstnanci používají internet pro pracovní účely, anebo v pracovní době pro účely soukromé. Tak třeba v americké jaderné elektrárně River Bend dostalo devět operátorů jaderného reaktoru pokutu za to, že vědomě porušili směrnici a bez dovolení surfovali během pracovní směny na internetu. Operátoři trávili čas na stránkách se zprávami, o sportu, rybaření a o výpočtu důchodů.
Rostoucí zájem o ochranu notebooků úzce souvisí s faktem, že se stále více lidí pohybuje při výkonu svého zaměstnání v terénu, případně pracují přímo z domova. Podle loňských údajů Českého statistického úřadu umožňovalo svým zaměstnancům využít princip home office bezmála 75 % podniků z odvětví komunikačních a informačních technologií. Při používání notebooků mimo kancelář hrozí podle odborníků vysoké riziko lidského pochybení, které může vést ke ztrátě nebo odcizení přístroje i s uloženými daty.

V cizině je práce z domova využívána více, než v tuzemsku. Nabídku na práci z domu proto můžeme logicky nalézt častěji u zahraničních společností. Jedná se většinou o administrativní nebo IT pozice. Podmínkou je, aby tito zaměstnanci ovládali práci s notebookem a plně si uvědomovali veškerá rizika, která jsou s ní spojená.
 
Flexibilní úvazek, jakým je právě home office, má často charakter benefitu. Jako takový má vliv na posílení pozitivního vztahu zaměstnanců ke společnosti. Nejčastěji se to týká technických pozic, jakými jsou programátoři, administrátoři nebo grafici. V terénu také často pracují obchodní zástupci.
 
 

Průzkum: Každý třetí zaměstnanec v pracovní době surfuje po internetu


A jsme u druhé strany téže mince: Každý třetí zaměstnanec v pracovní době surfuje po internetu, stahuje filmy a přeposílá soubory pro své soukromé účely. Přesně takové výsledky vyplynuly z letošního průzkumu společnosti SkyVera. Podle slov jejího ředitele si zaměstnanci ani zaměstnavatelé neuvědomují, že za výměnu autorsky chráněných souborů jim hrozí právní a trestní postih, což může na několik měsíců zcela vyřadit firmu z provozu.

Může se klidně stát, že policie na základě podnětu zabaví firmě veškerou výpočetní techniku jako důkazní materiál. Firma, která nebude mít půl roku přístup ke svým počítačům, může velmi rychle zkrachovat. Lidé si na firemních počítačích nebo ve firemních sítích stahují například filmy, protože doma mají pomalý internet. Velmi často si stahují také různé fotografie, videa a hudbu, která stejně jako filmy podléhají autorským právům. Tím se dopouštějí trestného činu a hrozí jim za to postihy.
Hodnocení článku: