Jste zde

Záludnosti Lock bitů procesorů ATMEL AVR a další

Těžký život vývojáře, aneb co vše nedal výrobce do katalogu. Narozdíl od firmy INTEL vydal ATMEL

dokonce seznam vlastních chyb.


Pokud používáte procesory firmy ATMEL, čtěte pozorně následující článek.Tuto informaci běžně nezjistíte a může vám ušetřit mnoho času nad „funkční“aplikací. 

 

Jako další do řady vývojových problémů přinášíme dnes reakci jednohoz našich čtenářů : 

Pokud procesor AVR jednou uzamknete pomocí Lock Bitíků máte smůlu.Přestože je v dokumentaci napsáno že lock bitíky se mažou povelem chiperase, nefunguje to u 2313. Prostě se z ní stalo OTP. AVR 1200 se mi podařilovymazáním odemknout. Domníval jsem se že chyba je v postupu, kterým AVRprogramuji. Proto jsem zakuopil originál programátor se start kitem. Buhuželten to neumí taktéž. Posílal jsem dotaz k Atmelům. Bohužel bez odpovědi. 

Dokud se k věci firma ATMEL nevyjádří,jedna rada: Pokud není váš software obravdu finální nezamykejte procesorynebo z nich uděláte OTP.

Podle neověřených informací mají podobné problémy i některé exemplářePIC 16C84 v provedení EPROM firmy Microchip, zde se ale údajně jedná ořádově 3 kusy z 25.

Firma ATMEL se vyjádřila tím, že vydala seznam BUGů. 
My vám jej předkládáme přeložený 


Procesory AT90S1200/A mají zdokumentované problémy s EEPROM. Během aktivaceRESETu při zápisu do EEPROM se vám přepíše i BYTE 0. EEPROM také není radnov režimu In-System Programming verfikovat příliš vysokou frekvencí.

Některé procesory odmítají provést sekvenci CHIP-ERASE při Vcc nad 4V...

Prvotní série také v powerdown módu trošku víc papají (100 to 500 uAna  6V, místo deklarovaných 50 uA.), používejte série nad 9836.

Do verze 9836 je také potřeba počítat s spotřebou na pin na některýchpinech odpovídající 300 k

Z předchozího vyplývá že u některých obvodů s vyšším napájením nenabíhávždy 32 kHz oscilátor.

Tohle je opravdová perlička, Half Carry Flag  se dostane po následujícíchinstrukcích do nedefinovaného stavu. “ror”, “asr” a “lsr”. Tak jej holtnepoužívejte...

XTRF flag v registru  MCUSR nelze nastavovat do nuly samostatně.Je nutné pomocí  PORF-flag. 2. Nulujte oba jedním zápisem do celéhoregistru.

Po probuzení z Power Save módu se stihne vykonat několik instrukcí přespuštěním interuptu. 

Používáte-li SPI v master módu, vždy kontrolujte jestli už je REDY,hardware nato jaksi zapomíná...

Po resetu se může stát, že SPI interrupt flag je v nedefinovatelnémstavu...

Output Compare Output Value je ovlivňován zápisem na port..


Kompletní popis ZDE - doc1196.pdf  adoc1190.pdf- nebo jej  najdete i na WWW.ATMEL.COM
 


Ačkoli jindy se zdržuji komentářů a všichni zajisté uznáváme, že bezporodních problémů nic nevzniká, nedá mi to, abych závěrem alespoň neuvedlkraťoučké konstaování faktu : "Jinak je to ale dobrej procesor..."
 

JanŘehák
Hodnocení článku: