Jste zde

Domácí počítač podle Dennise Kuschela - MyCPU

pic_epj03f1_1.jpg

Při brouzdání internetem lze narazit na nejrůznější projekty které řeší stavbu CPU od základu z dostupných součástek. Obvykle se však jedná o nedokončené koncepty. O tom, že se tato idea dá dotáhnout do konce svědčí stránky Dennise Kuschela - mycpu.eu, které dokonce na tomto vytvořeném "domácím" MyCPU běží. Navíc podrobná dokumentace umožňuje, aby jste si takové domácí MyCPU postavili i vy.

"MyCPU" - domácí procesor - byl primárně vyvíjen jen pro zábavu. Je to jednoduchý 8bitový procesor, který je kompletně postaven z diskrétní logiky 74xx. V průběhu let se projekt rozrostl a nyní se jedná o skutečný počítač. Projekt má zcela otevřený zdrojový kód a každý tedy může přispět, případně si MyCPU postavit.

V současné době se počítač skládá z těchto částí

  • 8bitový procesor - cca 65 integrovaných obvodů na 5 EURO kartách
  • Deska přerušení - 7úrovňový trigger, maskovatelné přerušení, časovač přerušení
  • Paměťová jednotka - až 1MByte banka RAM a 160kByte ROM
  • I/O jednotka - klávesnice, LCD, 2xRS232 a jeden LPT pro tiskárnu
  • IDE řadič - možnost připojit až 4 IDE zařízení
  • VGA grafika - 16barev, znaky 50 x 80px, několik grafických režimů
  • Ethernet - 10BaseT rozhraní, které umožní jednoduché připojení k internetu

MyCPU

Praktické provedení "MyCPU"

Výkon procesoru se pohybuje kolem 1MIPS (kde int má 8bitů). CPU lze taktovat max 8MHz, rychlost omezují pomalé EPROM a další komponenty - především délka sběrnice a její neshodné impedance. Prakticky lze tedy dosáhnout max 4MHz. Plně vybavený počítač "MyCPU" má spotřebu méně než 3,5W - díky nízké frekvenci a logice 74xx v CMOS provedení. Největší spotřebu (1,3W) má "grafická karta" která běží na frekvenci 25MHz.

architektura

Architektura MyCPU

MyCPU není samozřejmě jen hardware, ale obsahuje i vlastní operační systém (OS), který je uložen v EPROM. OS je směs DOSu, Unixu a Commodore 64 a používá příkazy známé z těchto sytémů. MyCPU má vlastní souborový sytém, který je schopen spravovat až 8 disků nebo 8 oddílů. Ovladač pro externí hardwarové komponenty jako je ethernetové rozhranní lze načíst z disku.

CPU

Vlastní CPU

Chcete si postavit MyCPU?

Vzhledem k tomu, že MyCPU, má otevřenou dokumentaci, můžete získat všechna schémata na stránkách www.mycpu.eu. K dispozici je i MyCPU emulátor, aby jste vše mohli vyzkoušet nežse pustíte do stavby.

Odkazy

 

Hodnocení článku: