INFO: nejsme si jisti o průběhu měřeného napětí, použijme nejprve maximálního střídavého)
a/ je na ní napětí (stejnosměrné, eventuálně efektivní na stejnosm. superponačním napětí) velikost by mělo být úměrné velikosti odporu cívky.
jednoduše lze říct:
- -čím nám připadá cívka jako drát (má málo závitů), tím je měřené napětí menší (může být i 0,01V)
- -s rostoucími závity (roste odpor) se zvyšuje měřené napětí
- -čím tenčí drát tím větší odpor při stejném počtu závitů, opět větší odpor=větší měřené napětí
b/ je na cívce nepřiměřeně malé napětí, nulové
Pozor při měření, aby cívka nebyla ovlivněna oddělovací kondenzátory od aktivních částí
- cívka může být seklá (mezizávitový zkrat)
Velice nepříjemná situace v případě, neznáme-li skutečné parametry cívky. Základní parametry, které by měly být uvedeny:
- počet závitů
- odpor vinutí
- materiál vodiče a izolace (nejčastěji CuS, smaltovaná měď)
V oblasti vf techniky(desítky závitů) počet závitů není tak vysoký, takže není potřeba využívat tenké ani silné vodiče. Klasické 0,8 mm Cu nehrozí žádný stav přerušení nebo proražení. S klesající frekvencí rostou závity. S rostoucími závity roste objem cívek. Aby nebyly cívky příliš velké, zmenšujeme průměr vodiče. Tím se nám zvětšuje i pravděpodobnost přerušení cívek. Nejčastěji se s tím můžeme setkat u transformátorů pro převod 220V/50Hz. Nepřiměřený odběr proudu sekundárního vinutí je hlavní příčinou jeho přerušení. Transformátor stačí proměřit ohmetrem jednotlivě, pro všechna vinutí. Dále se měří mezizávitový zkrat primáru a sekundáru. Tak jako u kondenzátoru, tak i u transformátoru se může zkrat projevit při určitém napětí. Proto je jistější ověřovat činnost transformátoru napěťovou technikou, nebo-li v činnosti. Je-li na primáru napětí (protéká klidový proud), ale na sekundáru neměříme žádné napětí, jedná se patrně o přerušené sekundární vinutí. Protéká-li primárem příliš velký proud, muže být seklé vinutí jak primární, tak sekundární.
Identifikujeme-li poruchu na cívce či transformátoru, je jeho odstranění výměnou, máme-li jinou indukčnost stejných parametrů (pozor na dodržení eventuelní orientace vinutí). Každý, kdo měl co do činění s přemotávání třeba transformátoru, což je druhá možnost, si umí představit extrémní případy a problémy s tím spojené.
Měníme-li vinutí cívky, je nutné si prvně změřit všechny možné parametry vinutí.Parametry jsou individuální dle typu kostry. Prakticky existuje několik metod. A to:
- a/ zachování stejné indukčnosti (průběžné měření)
- b/ stejný počet závitů ( kolik se odmotá, tolik se přimotá)
- c/ stejné prostorové rozměry (výška, šířka a pod.)