Jste zde

INNOVATION 2.0: pohodový tlouštík do výbušné atmosféry

Zavolat si z mobilu nemusí být zase takový adrenalin, pokud ovšem neříkáme co nemáme a nejsme přitom tam, kde bychom raději být ani neměli. Na obsah rozhovoru chytrý telefon zase až tolik nedohlédne, bude – li se však pyšnit řadou atestů, klidně jej vytáhněte i v náročném provozu. S modelem INNOVATION 2.0 budete mít jistotu, že do vzduchu pošlete jenom data a nikoho dalšího. Toto však není jeho jedinou výhodou, vybrané přednosti představíme dále v článku.

Ať už si před nástupem do práce uvazujete okolo krku kravatu nebo nazouváte holínky, stále se po Vás bude vyžadovat určitá míra dosažitelnosti. Ve výsledku se toho příliš nezmění, jen ty technické prostředky se mohou tu a tam lišit. Výrobcům mobilů, kteří kromě ultratenkého designu vsadili též na řadu zbytečných a obtížně dostupných funkcí, se tvrdí hoši v prachu a blátě vysmáli již v nedávno zveřejněném článku S telefony i.safe MOBILE zavoláte jako profík. I z jámy lvové. Právě v ní totiž poprvé ve svých rukavicích uchopili robustní podnikový smartphone INNOVATION 1.0 (platforma Qualcomm MT6276, 650 MHz) s krytím IP67, určený pro zóny výbušnosti 1/21 (ATEX). Protože byl telefon s operačním systémem Nucleus (MTK) navržen skutečně pro profesionální užití, nad jeho odolností vůči prachu, vodě a také nárazům se nikdo ani na chvíli nepozastavil.
 
Každý z inženýrů, který u německé společnosti i.safe MOBILE GmbH působí, se může pochlubit více než deseti lety zkušeností s vývojem systémů do výbušného prostředí. Bylo by proto pošetilé dojít k závěru, že díru na trhu výrobce „zalepí“ jedním chytrým telefonem, jakkoli skvěle by přitom svému okolí jinak odolával. A co více, my nemusíme opustit ani produktovou řadu, protože jako další v pořadí máme hned INNOVATION 2.0. Jaké „novoty“ nám naši západní sousedé připravili tentokrát?
 
Tak předně zde máme co do činění s operačním systémem Android 4.2.1 společně se čtyřjádrovým procesorem MT6589, taktovaným na 1,2 GHz. Rozměry chytrého telefonu lehce vzrostly na celkových 124 x 68,5 x 29 mm, vážit bude nyní 236 g a krytí, to dosahuje IP68. Možnost kapacitního dotykového ovládání nabízí 3,2palcový displej HVGA (480 x 320), zatímco o dostatečný přísun energie se bude starat Li-ion baterie s kapacitou 1 800 mAh. Mnohem zajímavější však bude teplotní rozsah přístroje, který i v tomto případě pokrývá oblast od -20 °C až do +60 °C.
 
Přístroj umožňuje vložit dvě SIM karty a z hlediska bezdrátové propojitelnosti pak podpoří technologie GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), UMTS/HSPA+ (850/1900 2100 MHz nebo 900/1900 2100 MHz), Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 a rovněž NFC (Near Field Communication). K paměti RAM o velikosti 1 GB, resp. 4 GB ROM, se dále připojí slot pro mikro-SD karty s velikostí až 32 GB. Doplňkové funkce mohou využívat nejen několika senzorů – zrychlení, vlhkosti, teploty, tlaku vzduchu, elektronický kompas –, ale nyní též „detailnější“ 5 MP kamery s automatickým ostřením a přisvícením s LED či přední kamery s rozlišením 0,3 MP. A právě v tom se budou jednotlivé verze telefonu i lišit, když model INNOVATION 2.0 nabídne kameru vpředu a vzadu, zatímco INNOVATION 2.1 pak ani jednu. Z hlediska certifikací a směrnic se výrobce může pyšnit naplněním požadavků pro prostředí s nebezpečím výbuchu – ATEX Zone 1/21 (II 2G Ex ib IIC T4 Gb, II 2D Ex ib IIIC T135°C Db IP6X, EPS 13 ATEX 1 579 X) nebo IECEx Zone 1/21 (Ex ib IIC T4 Gb, Ex ib IIIC T135°C Db IP6X, IECEx EPS 13.0025X).
 
Využívat veškerých možností moderních smartphonů v rizikovém prostředí umožňuje platforma Android 4.2.1. Přestože budou k dispozici všechny funkce OS, lze v případě přizpůsobení systému daným bezpečnostním požadavkům vybrané části blokovat. Jako další se pak nabízí přímá podpora pro Microsoft Exchange Server a IMAP, včetně Push-E-Mail a synchronizace kalendáře, kontaktů a úkolů bez potřeby softwaru třetích stran či ukládání dat na externích serverech.
 
Zkrátka nepřijdou ani osamocení pracovníci. Právě na ně totiž cílí funkce LWP (Lone Worker Protection) jako je například speciální tlačítko SOS, tzv. Man Down alarm pro případ zranění či nehody nebo zaměření prostřednictvím GPS. Základní funkce do telefonu výrobce integroval rovnou, zatímco složitější řešení zpřístupnil prostřednictvím svých partnerů. K navázání přímého spojení s jedním nebo i více účastníky pomocí datového spoje telefonu slouží funkce PTT – „zmáčkni a mluv“ (Push to Talk), podobně jako ji známe u příručních vysílaček (walkie-talkie).
 
Podrobnější informace k chytrým telefonům do náročných podmínek s nebezpečím výbuchu, INNOVATION 2.0 od společnosti i.safe MOBILE GmbH, naleznete na stránkách výrobce tady. V případě zájmu kontaktujte distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).
 
 
Připraveno s využitím materiálů dostupných na stránkách i.safe MOBILE (www.isafe-mobile.com).


 

Hodnocení článku: