Jste zde

Jak ochránit modem v období letních bouřek? Vytáhněte jej

Operátor ve svém letně – varovném prohlášení nejprve doporučuje přepěťovou ochranu, ostatně proč také ne, že, my se však pro jistotu přikloníme k naprostému odpojení – od napájení a raději i té telefonní linky.
Během letních měsíců roste bouřková aktivita a počet blesků. Právě v tomto období vzrůstá také počet reklamací modemů pro pevný internet z důvodu jejich poškození, jehož pravděpodobnou příčinou je přepětí vzniklé bleskem. Společnost Telefónica proto uživatelům pevných služeb doporučuje, aby si pořídili přepěťovou ochranu pro domácí spotřebiče a elektroniku, případně při bouřce modem odpojili od elektřiny i telefonní linky.
 
 
Každoročně přijde mnoho uživatelů o modem z důvodu přepětí, jehož nejpravděpodobnější příčinou je blesk. Na zařízení, která jsou poškozena přepětím, se však reklamace nevztahují. Právě proto se doporučuje chránit svá zařízení přepěťovou ochranou nebo rovnou jejich odpojením. Během léta se počet reklamací zvyšuje až o třetinu, což si u O2 dávají do souvislosti právě se zvýšenou bouřkovou aktivitou. Telefónica se snaží přitom klientům zapůjčit náhradní modem po dobu opravy či jim v případě neopravitelné poruchy nabídnout modem nový a za zvýhodněnou cenu.

 

Nebezpečí v obou polaritách

 
Průměrně lze blesk, který trvá zpravidla čtvrtinu vteřiny, popsat proudem o velikosti 30 tisíc Amper (30 kA) - jde o tzv. negativní blesk, kdy dochází k vybití negativního náboje z mraku. Negativních blesků je naprostá většina, zhruba 95 procent. Zbytek tvoří pozitivní blesky, tedy vybití pozitivního náboje z mraku do země. Pozitivní blesky bývají přibližně šesti až desetinásobně silnější (průměrně 300 kA) a trvají až desetkrát déle a mohou udeřit i několik kilometrů od mraku. Ničivou sílu ale mají oba typy blesků.
 
 
Úder blesku může způsobit ve všech vedeních v dosahu nebezpečná přepětí, tedy impulsy o napětí až několika desítek tisíc voltů, která trvají přibližně tisícinu vteřiny. Tato přepětí mohou poškodit všechna elektronická zařízení připojená k zasaženému vedení, někdy dokonce způsobují i požár. Nebezpečná přepětí však mohou vzniknout nejen kvůli blesku.
 
Přepěťová ochrana renomovaných výrobců se dá pořídit už za několik set korun a může majiteli ušetřit výrazně vyšší škody na elektrických či elektronických zařízeních, takže se zpravidla doporučuje. Pro ochranu telefonního vedení mívají vybrané přepěťové ochrany i konektory pro připojení telefonních kabelů, některé chrání i ethernetové spojení. Ochranu před přepětím zajistí také většina záložních napájecích zdrojů, mnohé z nich kromě ochrany elektrického vedení nabízejí také ochranu ethernetu a telefonního vedení.
 
Jak se ostatně chráníte Vy sami? A co bylo tím posledním výbojem, který Vás přesvědčil, že běžná ochrana sama o sobě stačit nebude?
 
 
Zdroj: TZ Telefónica Czech Republic, graf: NASA, ilustrační foto: Petr Kratochvil
Hodnocení článku: 

Komentáře

Tak, jak radí profesionálové. Polopaticky je to na www.kniska.eu.

Jo, a přepěťovky z bau... za stovku neochrání nic. Stejně jako přepěťovka připojená 10m prodlužkou s průřezem 0,75. Ale to je snad elektrikářovi jasný, ne?

Žasnu, jak moc se dokáže odborný server přiblížit radám v Plesku nebo na TV NOHA... Za článek palec dolů.