Jste zde

Unikátní kniha plná elektrotechnických schémat

V poslední lednový den roku 2008 vyšla v nakladatelství BEN - technická literatura velmi zajímavá a hlavně praktická kniha s názvem Elektrotechnická schémata a zapojení 1 s podtitulem základní prvky a obvody.

Elektrotechnická schémata a zapojení 1
Tato unikátní publikace obsahuje zapojení základních elektrických obvodů (vypínačů, světelných okruhů - žárovek i zářivek, rozváděčů, stykačů, jističů, elektroměrů, domovních dorozumívacích systémů apod.). Z důvodu přehlednosti, srozumitelnosti a názornosti jsou všechna elektrická zapojení a schémata kreslena barevně, a doplněna množstvím ilustračních obrázků.

I když problematika přímo nesouvisí s obsahem serveru HW.cz, stávají se někteří naši čtenáři občas obětmi manželek: „Když už máš čas pájet furt ty svoje drátečky, tak mi koukej v kuchyni dát už konečně dohromady tu zářivku, abych alespoň viděla co ti vařím! (...připojit čerpadlo, kterým bych ráda zalévala zahradu, a nemusela furt tahat ty kýble … )“ - určitě to znáte sami, a není třeba to dále rozvádět.

Kniha se hodí do rukou nejen silnoproudařům, ale také laikům, kteří si mermomocí chtějí něco zapojit sami – i když ti by si měli raději pozvat elektrikáře „s padesátkou“. V obrázcích jsou vodiče kresleny barevně (jaké skutečně jsou), aby to „levoruké“ netechniky „nekoplo“ hned anebo aby nevyhořeli bezprostředně po zapnutí vypínače. Odhadujeme, že pro tuto množinu čtenářů bude jistě zajímavé např. zapojení křížových vypínačů (křížáků). Erudovaní elektronici přivítají určitě různá stykačová schémata (přepojování motorů hvězda-trojúhelník, brzdění DC proudem apod.), aby to nemuseli celou noc hledat na Internetu (stejně by nic nenašli).

Kniha však byla vydána i pro studenty elektrotechnického oboru na SOŠ, SPŠ a SOU. Protože je autor učitel odborného výcviku, odzkoušel prakticky se svými žáky všechna publikovaná schémata a zapojení.

Odkazy:

Hodnocení článku: