I když se programové prostředí LabVIEW používá již poměrně dlouho, na knižním trhu dosud chyběla řádná uživatelská příručka. Cílem bylo pomoci uživatelům zorientovat se v základních funkcích a využití moderního vývojového programového prostředí LabVIEW firmy National Instruments.
- autor Jaroslav Vlach a kol.
- rozsah 248 stran
Kniha "Začínáme s LabVIEW" seznamuje čtenáře se základními ovládáním programového prostředí LabVIEW, s programovými strukturami i se způsobem pořizování a zpracování dat. Text je doplněn řadou názorných příkladů a řešení.
Pár slov o prostředí LabVIEW
Vývojové prostředí LabVIEW (z angl. Laboratory Virtual Instruments Engineering Workbench) čili „laboratorní pracoviště virtuálních přístrojů“, někdy též LV, je produktem americké firmy National Instruments, která je průkopníkem a největším výrobcem v oblasti virtuální instrumentace, technické disciplíny, která zažívá veliký rozvoj v oblasti vývoje, výzkumu, školství a průmyslu.
Prostředí LabVIEW, někdy nazývané též jako G-jazyk (tedy „grafický“ jazyk), je vhodné nejen k programování systémů pro měření a analýzu signálů, řízení a vizualizaci technologických procesů různé složitosti, ale také k programování složitých systémů, jako je třeba robot. S určitou nadsázkou lze říci, že prostředí LabVIEW nemá omezení své použitelnosti.
Hlavním cílem virtuální instrumentace je nahradit dočasně nebo i trvale prostorově, finančně a mnohdy i časově náročné využití technických prostředků (hardware) řešením virtuálním (zdánlivým) za přispění programových prostředků (sw) a zejména pak grafickými a vizuálními prostředky a zprostředkovat tak uživateli maximální názornost. Toto řešení umožňuje rychlé navrhování nových aplikací i provádění změn v konfiguraci, což je u realizace skutečnými nástroji za pomoci reálných součástek často velice nákladné nebo přímo nemožné.
Je to již druhá kniha vydaná nakladatelstvím BEN - technická literatura, která se věnuje virtuální práci s obvody. Na počátku roku vyšla neméně zajímavá kniha o programu MultiSIM - viz článek Elektronická laboratoř na PC aneb konec bastlířů v Čechách.
Stručný obsah
- Stručně z historie LabVIEW
- Popis a princip vývojového prostředí LabVIEW
- Práce se SubVI
- Programové struktury
- Řetězce, pole a klastry
- Práce s datovými soubory (File I/O)
- Grafické zobrazovače
- Některé další funkce LabVIEW
- Pořizování dat (Data Acquisition – DAQ)
- Příklady aplikací
- Využití LabVIEW pro řízení a další aplikace
Připravujeme recenzi !
Odkazy:
Bližší informace o knize najdete na stránkách nakladatelství BEN - technická literatura:"Začínáme s LabVIEW", kde je k dispozici podrobný obsah, ukázka, odkazy ke stažení a další související informace.
Komentáře
Složitost použití je opravdu
Složitost použití je opravdu jen mýtus. Zatím jsem nepracoval s ničím tak jednoduše použitelným... Programuji PLC výrobců Siemens, Allen Bradley a Beckhoff.