Jste zde

Zdroje vysokého napětí pro experimenty

Po dlouhé době se u nás objevují veřejně informace na téma vn zdrojů. Nová kniha nakladatelství BEN - technická literatura se zabývá teoriií i praxí.

VN zdroje

Kdo prošel vysokou školou elektrotechnického zaměření - v Praze, v Plzni nebo i jinde, určitě si vzpomene na laboratoře, kde byly generátory vysokého napětí. Autor působící na Ostravsku se snažil dát dohromady schémata vn zdrojů s nezbytnými výpočty. Sám několik zdrojů postavil a používal je k experimentům ve výuce.

Kniha sice není detailním konstrukčním návodem, ale je vhodná pro inspiraci než se do něčeho pustíte. Kromě zdrojů je v knize uvedeno také několik doprovodných fotografií ilustrujících základní (bezpečné) pokusy s vn. Jako např. lifter - levitující kondenzátor (spolu se zajímavým výpočtem účinnosti). Dále je uveden stručný výčet dostupných měřicích přístrojů a v závěru přehled ochranných pomůcek.

Poslední dobou se hodně skloňuje jméno Nikola Tesla - a to nejem díky dvěma knihám, které v poslední době o jeho osobě vyšly. Ten na svých představeních řádil s vysokým napětím na vyšších frekvencích. Pochopitelně ani v této knize nechybí několik zdrojů na bázi TC (Tesla Coil). Většina z těch experimentátorů, kteří TC postavili (až na výjimky), stejně dává přednost klasickému TC s jiskřištěm bez elektroniky.

Blesky kdekoho lákají - takže ještě než se začtete do knihy, kupte si raději vn rukavice :-)

Odkazy:

Hodnocení článku: