První část knihy je věnována metodám získání digitálního obrazu, jejich výhodám, obrazovým formátům a druhům jejich komprimace. S touto tématikou úzce souvisí popis barevných palet a jejich stručné srovnání.
Druhá část knihy se zabývá jednoduchými transformacemi a filtry, pro něž není nutná větší znalost matematiky. Zde je nutno poznamenat, že autor v úvodu knihy tvrdí, že pro zvládnutí probírané látky postačí středoškolská matematika. Týká-li se to právě této kapitoly, není možné proti tomu nic namítnout. Ovšem další látka již odpovídá znalostem z vysokoškolské matematiky – tedy co se týče matematického úvodu k jednotlivým kapitolám.
Třetí kapitola již obsahuje složitější algoritmy využívající konvolučních filtrů. Autor zde vysvětluje samotný podstatu konvolucí a korelací a jejich srovnání na příkladech. Jejich zvládnutí umožňuje realizovat například Gaussovy filtry, průměrování a detekci hran.
Autor se dále zabývá segmentací obrazu a vyhledáváním jednoduchých linií. Příkladem může být detekce očí v obličeji, porovnávání otisku prstů. Závěr knihy je věnován tvorbě vodoznaků.
Stručný obsah
- Digitální fotografie a digitalizace obrazové informace
- Filtrace obrazu transformace jasu
- Filtrace zahrnující okolí
- Segmentace obrazu, reprezentace objektů v obraze, detekce očí v obličeji
- Ztenčování – hledání kostry obrazu, hledání některých rysů v otisku prstu
- Steganografie a vodoznaky