Jste zde

USBprog – zajímavý nástroj od Embedded Projects.

Nástrojů pro programování a ladění, které sami jejich autoři nazývají „univerzální“, je jistě k dostání mnoho, proto vybrat ten správný, není nikdy ten nejjednodušší úkol. Mnohdy se jedná o komplikovaná zařízení a jejich cena se pohybuje v desítkách tisíc korun, což je pro velkou část amatérů částka mimo realitu. U Embedded Projects se k tomuto problému postavili zcela jinak než u konkurence.

Jednoduché, ale funkční

Ať už je vývojář vybaven jakkoliv sofistikovaným prostředkem pro ladění a programování, zřídkakdy využívá celý rozsah vlastností, které mu tento tool poskytuje. (Troufám, si říci, že tato situace snad ani nikdy nenastane). Takto se k problému univerzálních nástrojů pro ladění a programování postavili také u Embedded Projects. Vytvořili jednoduchou hardwarovou platformu v ceně 22 EUR (33 EUR osazená DPS) s mikrokontrolérem ATMEGA32. Funkční stránku věci obstarává softwarový balík obsahující několik typů firmware, který nahrazuje klony originálních programovacích a ladicích prostředků:

  • AVR ISP 2
  • OpenOCD Interface (například ladění ARM)
  • Programátor rodiny AT89
  • Jednoduchý převodník USB/ 10 GPIO (SimplePort)
  • USB / RS232 převodník
  • JTAGICE mk2 (probíhá vývoj)
  • PIC Programmer (Pickit 2 – zatím ve vývoji)
  • Cypress M8 Prog
  • Logický analyzátor
  • Další… (viz níže uvedený odkaz)

Obrázek 1: USBprog
Obrázek 1: USBprog

Změna firmwaru je díky bootloaderu a přiloženému SW pro Windows a Linux záležitostí několika vteřin. Ovšem, ani v případě, že jste v tomto seznamu nenašli nástroj, který zrovna potřebujete, není vše ztraceno. Autor produktu na svém webu uvádí maximum informací pro to, aby si vlastník této desky mohl dopsat vlastní firmware.

Obrázek 2: USB Flashtool
Obrázek 2USB Flashtool

V současné době, dle informací dostupných na webu, Embedded Projects nemá České Republice žádného distributora. Z uvedených informací je ale možné vyčíst, že jsou schopni zasílat své produkty po celém světě za příplatek 3,95 EUR + daň, což je určitě přijatelná částka. Bohužel ale nemám s touto společností žádné osobní zkušenosti.

USB prog nemůže být samozřejmě nikdy plnohodnotnou náhradou nástrojů dodávaných samotnými výrobci programovatelných obvodů. Pro svou jednoduchost a nízkou cenu a především také pro volně dostupné verze firmwaru a tím také další možnosti rozšíření, si určitě najde své uživatele a to především z řad amatérů a uživatelů minoritních operačních systémů.

Download & odkazy

Hodnocení článku: