Jste zde

Všední maličkosti II - PSoC MINI-TOOL

psoc.png

K sepsání následujícího článku a všech jeho pokračování mne inspiroval šuplík plný „udělátek“ zpříjemňujících vývoj aplikací s mikroprocesory. Jedná se ve většině případů o velmi jednoduché přípravky, což však nic nemění na jejich užitečnosti. Mohou být také inspirací pro začínající „bastliře“. Dalším z těchto přípravků je vývojová deska pro PSoC CY8C29666-24PVXI s pracovnám názvem PSoC mini-tool. Jedná se o levnou variantu komerčně vyráběných vývojových desek.

Popis vývojové desky

PSoC MINI-TOOL je určen všem začínajícím i mírně pokročilým vývojářům, kteří se chtějí PSoC dále věnovat. Vznikl po mnoha probdělých večerech, kdy nepájivé kontaktní pole s vývodovými pouzdry PSoC téměř skončilo v odpadkovém koši. Vzhledem ke své jednoduchosti se jedná o velmi levnou alternativu ke komerčním vývojovým kitům. Nevýhodou je velmi skromné vybavení, co se týče periferií, ovšem kompatibilita s vývojovými deskami společnosti PK-Design tento nedostatek alespoň částečně stírá. Zařízení může být napájeno celkem ze tří zdrojů:

  • AC nebo DC adaptér
  • USB
  • Programovací konektor

Volba mezi použitím adaptéru a napájením prostřednictvím USB kabelu je prováděna prostřednictvím jumperu (viz přiložený návod k použití). Při využití napájení prostřednictvím programovacího konektoru musí být všechny ostatní zdroje odpojeny. Zařízení může být rovněž napájeno z rozšiřujících konektorů, tuto možnost ale nedoporučuji, protože DPS nebyl pro tyto účely navržen a mohly by se objevit nepředvídané problémy (nestabilita napájení, neúměrné zatížení plošného spoje).

Mimo zdroje napájení obsahuje referenční zdroje pro AD převodníky a převodník FT232RL (USB <-> UART). Volba připojení obou periferií je prováděna prostřednictvím příslušných jumperových propojek – viz. návod k použití.

Všechny vstupně-výstupní linky jsou vyvedeny na dvouřadý MLW konektor. Jak již bylo uvedeno, jsou tyto konektory kompatibilní s 5V vývojovými deskami PK-DESIGN. Jediným omezením ve využití modulů PK-DESIGN je nemožnost využití knihovních funkcí pro LCD. Cypress při jejich psaní počítal se 4-bitovým připojením LCD. Moduly od PK-DESIGN jsou ale zapojeny po osmibitové datové sběrnici. V dohledné době se pokusím i tento problém vyřešit uveřejněním modulu pro osmibitovou komunikaci s LCD.


Obrázek 1: Schéma zapojení

Konstrukce

Zapojení je konstruováno na oboustranném plošném spoji. Vzhledem k množství spojů by jednostranná varianta vyžadovala mnohem komplikovanější layout, zvětšení plošného spoje a vyžadovala by pravděpodobně větší množství drátových propojek, což by jistě snížilo spolehlivost takového zapojení a zvýšilo pracnost při osazování. Je pravdou, že výroba jednoho kusu takového plošného spoje je nerentabilní, ale například při sérii 6 kusů DPS vychází cena plošného spoje s DPH na něco málo přes 250 Kč (poptáváno u fy Huráb plošné spoje – úprava maska, HAL). Bude-li zájem, nebude jistě problém jejich výrobu zajistit.

Deska je osazena součástkami běžně dostupnými v obchodem TME a GME, jedinou vyjjímkou je samotný PSoC, který je možné objednat v kusovém množství například u fy Farnell nebo Microdis, ve větším množství pak například u MSC-GE.

Pro účely oživování je přiložen testovací projekt systému PSoC Designer.


Obrázek 2: Osazovací výkres PSoC MINI-TOOL


Obrázek 3: PSoC MINI-TOOL s LED modulem PK-DESIGN

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobry den.

Nefunguji odkazy pod clankem (schema, kusovnik atd.) - stranka nenalezena.

Je to o to neprijemnejsi, ze format obrazku, ve kterem jsou ulozena schemata, je docela nestastny. Obrazek se schematem ma pres 230 KiB a presto je pouze "dekorativni", napr. popisy soucastek jsou zcela necitelne. Asi by to chtelo tato schemata ukladat jinak (dvoubarevna, 100% kontrast atd.), pak budou mit obrazky vyrazne mensi velikost a hlavne budou citelne.

rollfree

Diky za schema.
Muzu se zeptat k cemu je dobre napajet VCCIO na FT232R z 3.3V, kdyz cela deska bezi na 5V ?

rollfree

To je pravda, moje chyba, část schématu s USB jsem bohužel použil z jiné desky a nevšiml si že jsem tam nechal 3.3V, opravím a nahraju nové podklady.

Tak schéma v PDF i podklady v systému PADS jsou upraveny. Obrázek bude co nevidět.