Jste zde

101 pater aneb jak se buduje zelená Věž superlativů

Moderní budova Tchaj-pei 101, která se svou výškou 508 m patří mezi nejvyšší světové stavby, získala díky své energetické účinnosti a konstrukci šetrné k životnímu prostředí certifikát LEED Platinum. Optimalizační procesy totiž vedly k roční úspoře nákladů na energii ve výši přibližně 700.000 USD.

Moderní budova Tchaj-pei 101, která se svou výškou 508 m patří mezi nejvyšší světové stavby, získala díky své energetické účinnosti a konstrukci šetrné k životnímu prostředí certifikát LEED Platinum. Systém LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) představuje nejvýznamnější metodiku hodnocení „zelených budov“ na světě. Stavba Tchaj-pei 101 získala certifikát LEED stupně Platinum i díky společnosti Siemens, která do budovy dodala rozsáhlý systém automatizace technických zařízení a kompletní osvětlení. Systém správy budovy a její energetická účinnost byla během posledních dvou let optimalizována s cílem snížit spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a produkci odpadu o 10 %. Kvalita vzduchu v budově nyní odpovídá požadavkům nejvyšší úrovně podle standardů LEED při spotřebě energie o 30 % nižší, než u průměrné stavby. Výsledkem je roční úspora nákladů na energii ve výši přibližně 700.000 USD.

Věž superlativů, jak se někdy stavbě Tchaj-pei 101 přezdívá, je se svými 101 nadzemními a pěti podzemními podlažími první budovou obdobné velikosti na světě, která obdržela certifikát LEED-EBOM kvalitativního stupně Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design for Existing Buildings: Operations and Maintenance, tj. vedoucí postavení mezi existujícími budovami z hlediska energetické hospodárnosti a šetrnosti k životnímu prostředí při provozu a údržbě). Certifikát mohou získat jen takové budovy, které beze zbytku splňují požadavky na efektivní využívání energie a trvale rovnovážný stav vůči životnímu prostředí podle přísných standardů LEED-EBOM.

 

„Na budovy připadá 40 % celosvětové spotřeby energie a 21 % celkových emisí CO2

 

Snížení spotřeby energie a vody, méně odpadu

Díky použití systému EMCS (Energy Monitoring and Control System) pro sledování a řízení spotřeby energie, který v budově instalovala společnost Siemens, bylo možné vyladit řízení a chod soustav topení, větrání a klimatizace v celé budově s důrazem na optimální využití energie. K významnému zvýšení účinnosti chladicího systému přispělo také zavedení zdokonalených algoritmů jeho řízení a proměnného časového rozvrhu jeho činnosti. V porovnání s průměrnými stavbami spotřebovává nyní Tchaj-pei 101 o 30 % méně energie. K dosažení této mety kromě systému EMCS významně přispěla také důslednost procesů při uvádění zařízení do provozu a instalace doplňkových snímačů.

S certifikátem LEED Platinum nyní Tchaj-pei 101 dosahuje snížení emisí CO2 o 2 995 tun za rok, což odpovídá emisím z 239 aut jedoucích nepřetržitě po celý rok. Současně se ročně ušetří 28.000 tun vody a vyprodukuje o 1 216 tun méně odpadu. Roční spotřeba elektrické energie klesla v porovnání se stavem před zavedením opatření potřebných ke splnění kritérií podle LEED o 4,8 milionu kWh. Ve finančním vyjádření přináší celkový nárůst účinnosti provozu budovy roční úsporu přibližně 700.000 USD.

„Na budovy připadá 40 % celosvětové spotřeby energie a 21 % celkových emisí CO2,“ vysvětluje Hubert Keiber ze společnosti Siemens a dodává: „Jsou zde tudíž značné možnosti úspor energie a nákladů. Vlastníci či provozovatelé ‚zelených budov‘ mohou díky opatřením zajišťujícím hospodárné využití energie nejen významně přispět ke zlepšení kvality životního prostředí, ale současně snížit náklady na provoz během provozního života budov.“ Přechod do kategorie „zelená budova“ je tak přitažlivý tím, že v sobě kombinuje technickou proveditelnost se zaručenou návratností investice.

„Správa budov takovéto velikosti klade na systém automatizace technických zařízení v budově mimořádné požadavky. Na jedné straně je požadováno výkonné řízení vnitřního klimatu a osvětlení a spolehlivé zabezpečení společně s optimalizací pohybu osob. Na druhé straně musejí být všechny přístroje a zařízení dokonale integrovány do jednoho zcela automatizovaného systému zajišťujícího řízení a hospodárné nakládání s energií,“ říká Peter Halliday z tchajwanské pobočky společnosti Siemens.

Kromě řídicího systému EMCS Siemens do budovy dodal také bezpečnostní systémy. Flexibilní bezpečnostní řešení SiPass značky Siemens propojuje systém kontroly vstupu, video dohledu, video záznamu, komunikace, výtahů, požární signalizace, detekce kovů, optických přenosů, kontroly ostrahy a kontroly návštěv. SiPass automaticky monitoruje 4 000 dveří pomocí 300 karetních čteček a pomocí 545 kamer provádí monitorování hlavních vstupů a výstupů v budově. Pro kontrolu návštěv jsou integrovány turnikety a lapače karet. Systém zaznamená digitální fotografii návštěvy, po identifikaci a autorizaci navštívenou osobou je automaticky vydána karta a umožněn vstup. V každém podlaží je dále instalována jednotka určená pro budoucí rozšíření a úpravy bezpečnostního systému podle požadavku nájemců.

Prostředí Energy Monitoring and Control System (EMCS), nabízející nástroje k modelování toků energie, provádění energetických auditů a sledování spotřeby energie, je součástí tzv. environmentalního portfolia společnosti Siemens, která v hospodářském roce 2010 dosáhla v této části svého sortimentu celkového obratu přibližně 28 miliard eur. Stala se tak největším světovým dodavatelem techniky šetrné k životnímu prostředí. Produkty a systémy značky Siemens v uvedeném období umožnily zákazníkům společnosti snížit emise CO2 o 270 milionů tun. Jde o stejné množství CO2, které za rok dohromady vyprodukují Hongkong, Londýn, New York, Tokio, Dillí a Singapur.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: