Jste zde

Blíží se konec mobilů a bezdrátových sítí ve školách?

Rada Evropy doporučuje zakázat používání mobilních telefonů a wifi sítí ve školách. Zároveň by ráda zavedla varovné nálepky na výrobky, které budou zákazníka informovat, že zařízení vysílá elektromagnetické vlny a jeho používání je tak spojeno se zdravotním rizikem. A jak se k této otázce staví domácí odborná veřejnost, vývojáři nebo také uživatelé, kteří s bezdrátovými technologiemi přichází do styku dnes a denně? Podělte se o své názory!

Zaujal mě komentář, který se včera okolo poledne začal objevovat pod aktuální pozvánkou RADIOCRAFTS a MACRO WEIL Vás zvou na ONLINE SEMINÁŘ O BEZDRÁTOVÝCH TECHNOLOGIÍCH. Přiznávám, že mě nejprve otázka typu „Bude na programe aj elektrosmog?“ docela pobavila, ale první dojem brzy opadl. Odkaz vedl na internetový deník Britské listy, pracující s původními materiály, zveřejněnými v polovině května letošního roku na stránkách The Telegraph. 

 

Rada Evropy doporučuje zakázat používání mobilních telefonů a wifi sítí ve školách

Výbor Rady Evropy zkoumal důkazy, že technologie mají „potenciálně škodlivý dopad“ na lidi, a dospěl k závěru, že je nutno okamžitě zasáhnout na ochranu dětí. Zpráva výboru argumentuje, že je zapotřebí vyhnout se chybám, k nimž došlo, když činitelé odpovědní za zdraví veřejnosti nereagovali dost rychle proti nebezpečí azbestu, kouření a olova v benzínu. Zpráva také zdůrazňuje, že potenciálně nebezpečné jsou bezdrátové telefony a zařízení na monitorování nemluvňat v dětském pokoji. Výbor varuje, že elektromagnetická radiace, kterou vysílají bezdrátová zařízení, může způsobit rakovinu a ovlivnit vyvíjející se mozek.
 

Výbor proto doporučil, aby členské země EU:

  • Nastavily limity dlouhodobého vystavování lidí mikrovlnám, jaké vysílají mobilní telefony
  • Zavedly varovné nálepky na výrobky, které budou zákazníka informovat, že výrobek vysílá elektromagnetické vlny a že jeho používání je spojené se zdravotním rizikem
  • Zakázaly používání mobilních telefonů a bezdrátových počítačových sítí ve školách
  • Zahájily informační kampaně cílené na děti a mladé dospělé o riziku pro lidské zdraví
  • Zintenzivnily výzkum a vývoj méně nebezpečných typů antén a mobilních telefonů
 
Závěry jsou v protikladu s informacemi od Světové zdravotnické organizace a např. i britského ministerstva zdravotnictví, které tvrdí, že elektromagnetické vlny z wifi zařízení a mobilních telefonů lidské zdraví nijak neohrožují. Experti na zdravotní otázky a telekomunikace nemají jednotný názor na nebezpečí mobilních telefonů a bezdrátových sítí. Zpráva, kterou v roce 2007 vydal britský Výzkumný program o mobilních telekomunikacích a zdraví, dospěla k závěru, že mobilní telefony zdraví nijak nepoškozují, nyní však tento program provádí podrobnější studii dlouhodobého efektu používání mobilních telefonů. Jiní výzkumníci nenalezli žádnou vazbu mezi krátodobým používáním mobilních telefonů a rakovinou.
 
Paul Elliot z Imperial College v Londýně, který je šéfem týmu provádějícím velkou mezinárodní studii dlouhodobých dopadů užívání mobilních telefonů u 200 000 lidí poukazuje na to, že existují potenciální otázky, zda užívání mobilních telefonů ovlivňuje kognitivní vzorce a spánek lidí. Zdůrazňuje také, že dosud neexistují žádné studie analyzující dopad užívání mobilních telefonů na děti. Proto se doporučuje opatrnost. Britské ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby děti používaly mobilní telefony jen výjimečně, pro nezbytné volání, a aby telefonovaly prostřednictvím mobilních telefonů jen krátce.
 
 
 
Nerad bych na tomto místě vynášel nějaké závěry, tak pouze shrnu, jak s oblibou říkám, že se pravděpodobně jedná o „dlouhodobý pokus na nás všech“. Zároveň by ale bylo zajímavé, kdyby na tomto místě se svými postřehy v komentářích přispěla i odborná technická veřejnost spolu s vývojáři nebo uživateli z oboru, zn. lékaři vítáni :)
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Jako každé léto se "objeví" studie o škodlivosti elmag. záření.
Dlouhodobě prováděné testy a studie WHO (Světové zdravotnické organizace) však NIC takové nepotvrdily.
Stejně tak byla testy vyvrácena "alergie" na elmag. záření. Její přejmenování na "Radiofóbii" však bylo jako urážlivé zavrhnuto. Fakt, že v letní den "padá" na naše hlavy sluneční záření (cca 900W/m2), které obsahuje nejen světlo a teplo, ale i široké spektrum elmag. záření, včetně rentgenového (málo, ale přece.Přesvětčit se lze kouskem filmu uloženým i v několika vrstvách černého papíru, či fólie - za pár týdnu na slunci bude částečně exponován) nikoho nevzrušuje (ještě aby).
Ale pro pár watů se dělá rozruch. Vtipná argumentace, že se používáním telefonu zahřívá ucho, poněkud ignoruje fakt, že plast a ruka která telefon drží prostě místo zahřeje (lze ověřit i utrženým telefonním sluchátkem). Kdo na tom co safra vydělá? Nicméně, mobily bych těm malejm grázlíkům ve škole zakázal. Maj se učit a né SMSkovat a hrát hry, či natáčet svoje grázloviny. Hezký den všem !!

Vase argumentace slunecnim zarenim je samozrejme zcela nesmyslna, protoze mobilni telefon o vykonu 1W v pasmu 1800-1900MHz ma RADOVE vyssi intenzitu vyzarovani nez zareni ze slunce. Popravde, v pasmu jendotek GHz ma slunce velmi, velmy nizky vyzarovaci vykon,dukazem toho jsou fungujici vsemozne telekomunikacni zarizeni, ktery by jinak byly sluncem zcela zaruseny.

Pouliční osvětlení narušuje celkem podstatně bioritmy a svítí celou noc. Posuny času 2x za rok působí lidem to, co odmorníci pojmenovali pásmovou nemocí. Statisíce lidí zabíji stres, aby vydělali dost peněz na nakrmení rodiny i státních úředníků. A to nikdo neřeší... Hlavně, že zakazují mobily a tepelný koule. Co přijde příště, zakážou při bouřce hromy kvůli překročení limitů po hlučnost?

O zdravie sa im nejedná, treba točiť peniaze. Predpokladám, že výrobcovia majú pripravené hodne drahé riešenie, na ktoré treba pripraviť vhodnú spoločenskú atmosféru, a ešte si pri tom môžu (RE) zlepšiť image.
Ale späť k uvedeným informáciám. Tie napriek tomu môžu byť pravdivé. A aká je odozva. Evidentne ľudia hodnotia prínos mobilných technológií vyššie ako riziko rakoviny ich detí i nich samotných!

O zdravie sa im nejedná, treba točiť peniaze. Predpokladám, že výrobcovia majú pripravené hodne drahé riešenie, na ktoré treba pripraviť vhodnú spoločenskú atmosféru, a ešte si pri tom môžu (RE) zlepšiť image.
Ale späť k uvedeným informáciám. Tie napriek tomu môžu byť pravdivé. A aká je odozva. Evidentne ľudia hodnotia prínos mobilných technológií vyššie ako riziko rakoviny ich detí i ich samotných!

Človek má slobodnú vôľu dokonca aj v demokratickej spoločnosti, dnes príznačne nazývanej informačná spoločnosť. A tu je problém. Sú to práve informácie (ich nedostatok aj prebytok, kvalita, načasovanie) ktoré predurčujú výsledok rozhodovania od smrteľne zlého po totálne dobré. Bežný človek sa denne stretne povedzme 30x s reklamou na mobilné technológie. V poriadku, čo navrhujem. Každá táto idealizovaná informácia musí byť doplnená v rovnakom formáte (obraz, zvuk, text) o približne nasledovné: Intenzívne používanie môže spôsobiť zdravotné problémy rôzneho druhu, v extrémnych prípadoch i rakovinu. Je doporučené používať iba v nutných prípadoch a nezbytne potrebnú dobu! Verím, že sa existujú ľudia pre ktorých je prínos viac ako riziko rakoviny.
Druhá vec, čo ľudia ktorý musia bývať čí pracovať v tieni základňových staníc, wi-fi hotspotov a podobne. Tam to so slobodným rozhodnutím bude podstatne ťažšie.

Ano, s tím se dá souhlasit, dát prostor i druhým stránkám věci (většinou škodlivým), ale o tom se mlčí. Jako skutečný nepřítel automobilů bych i po reklamě na automobily uváděl, co vše škodlivého způsobují, kolik spotřebuji kyslíku a kolik lidí zemře při nehodách. Vadí mi i jiné reklamy, např. na hygienické prostředky. Normální člověk možná vůbec neví, jaký problém je v přírodě rozložit jednorázovou plenu, vložku nebo tampón. A ani prášky na praní a na nádobí na tom nejsou lépe. Všechny takové reklamy jsou nevyvážené.
Pryč s auty, mobily , wifi, prášky, vložkami . . . . . . .

Tato RADA bez schvalování Evropským parlamentem nařídila úsporné žárovky. Kolik elmag. a rendgenového záření vydají. O jejich blikání, které je prokazatelně schopno vyvolat u epileptika záchvat nemluvě. Uvidíme co rada bez nás a našich zástupců (poslanců) zase rozhodne a zavede.

Avsak najviac je natom zdrcujuce to, ze normalny ludia ktorych sa to tyka to nijako neovplivnia alebo len velmi velmi malo. Mozeme viest vela diskusii ale su to len nase pohorsenia s ktorymi nemozeme nic.