Jste zde

Do Národního divadla na vědce a na nanovlákna!

Vědci z Technické univerzity v Liberci vystoupí s nanovlákny v Národním divadle! Jedinečná fůze hudby, tance, obrazu a fyzikálně-chemických experimentů Vás, jako nanoexpedice, přenese do světa 10 na mínus devátou metru, do nanoprostoru, který je možná klíčem k naší budoucnosti.

Ve středu 23. listopadu v 18.00 hodin bude na Nové scéně slavnostně zahájen projekt nanoPOLIS a od 19.00 hodin se pak uskuteční premiéra představení Noc v nanoPOLIS. Vystoupí v něm profesor David Lukáš a Pavel Pokorný z katedry netkaných textilií Fakulty textilní TUL, kteří jsou také spoluautory vědecké animace k představení.

„Budeme mít s kolegou Pokorným na jevišti přednášku o nanovláknech, která bude doplněna tancem a hudbou. Jedná se o unikátní výtvarné, hudební a taneční setkání s vědou a experimenty. Do finále se blížíme po osmi měsících příprav. Jde o ojedinělý pokus vědců a umělců společně zprostředkovat divákům ponor do hmoty neznámých dimenzí, krásu vědy, fascinaci přírodou a touhu po poznávání,“ řekl profesor Lukáš. Spolupráce s umělci podle něj inspiruje vědce  k novým širším a neobvyklým pohledům na rozvíjející se nanotechnologie. „Věda, jako nedílná součást lidské kultury, se realizuje prostřednictvím komunikace mezi lidmi. I když je to nezvyklé, věřím, že divadelní svět k této komunikaci významně přispěje a vnese do ní nové světlo“, dodal profesor Lukáš.

Autoři architektonického řešení výstavy a představení vytvořili srozumitelný koncept, jehož cílem je pokusit se na uměleckém poli odhalit to, co dokázala vytvořit příroda na škále v měřítku nanometrů. Tam dole je hodně místa, kdysi řekl nositel Nobelovy ceny za fyziku a popularizátor vědy Richard Feynman. Vstupem do nano dimenzí se vlastnosti hmoty, její struktury a vztahy zásadně mění a svět, jak jej známe, nefunguje, jak bychom očekávali. Měřítko v nanometrech přináší překvapení.
 
 
 
 
Vstupem do nano dimenzí se struktury i vztahy mění a svět nefunguje, jak bychom očekávali. Za tímto nejmenším měřítkem je nová kvalita, kterou právě pokoušíme.
Bude mít i náš život díky nanotechnologiím novou kvalitu? 
Nanoexpedice nás proměňuje a je na nás jak a co budeme v tomto novém prostředí vidět a jak budeme sami viděni.


„Budu vystupovat trochu jako pošetilý profesor, který si s kamerou na hlavě hraje s nanokolovratem  a předvádí zvlákňování polymerů. Budeme mít výklad o aplikacích,  na které budou tančit baletky. Některé z nich budou například představovat elektrické nebo kapilární síly,“ přiblížil unikátní představení Pavel Pokorný.

Výstavu NanoPOLIS českých a zahraničních umělců a vědců, která proměňuje  Novou scénu Národního divadla v laboratoř uměleckých děl, které se dotýkají fyziky a chemie nanoprostoru, je možné navštívit do konce letošního roku. Cílem projektu nanoPOLIS je komunikovat, inspirovat, vzdělávat, bavit a přitahovat mládež a veřejnost k přírodovědným oborům v kontextu oborů humanitních. Program vznikl k mezinárodní studentské soutěži Immersion in Science Worlds through Arts, na které se podílí 16 evropských technických univerzit a institutů.
 

Zdroj: T-UNI

 

Download a odkazy:

 
Hodnocení článku: