Jste zde

Německý solární boom aneb porostou ananasy na Aljašce?

Šéf druhé největší německé energetiky RWE Jürgen Grossmann označil v deníku Süddeutsche Zeitung podporu fotovoltaiky prostřednictvím zaručeného odběru a výkupních cen až čtyřnásobně vyšších než je cena elektřiny na burze za naprostý nesmysl. „Člověk s nízkým příjmem z Moabitu financuje solární panely na střeše zubního lékaře v Chiemgau. Je to stejně moudré jako pěstovat ananasy na Aljašce,“ prohlásil Grossmann.

Solární panely vyprodukovaly loni v Německu na 18 terawatthodin (miliard kWh) elektřiny. Odběratele, kteří na podporu obnovitelných zdrojů připlácejí 3,59 eurocentu za každou kilowatthodinu, tak stály dotace solárních zdrojů více než 13 miliard eur. Garantovaná výkupní cena jedné kilowatthodiny ze solárních zdrojů se dnes v Německu pohybuje od 18,83 eurocentu u nejvýkonnějších až po 24,43 eurocentu u nejmenších zdrojů. Oproti loňsku se sice snížila o 15 procent, ale pokles cen fotovoltaických panelů způsobil, že se nadále jedná o velmi dobrý byznys. Boom solární energetiky tak pokračuje.

Spor o podpoře obnovitelných zdrojů, které mají nahradit odstavovanou atomovou energetiku, štěpí i německou koalici. Ministr hospodářství Philipp Rössler (FDP) by nejraději dotace pro fotovoltaiku zrušil, neboť „prokázala svou životaschopnost“. Jeho kolega z resortu životního prostředí Norbert Röttgen (CDU) to odmítá. Německo už předloni zrušilo podporu pro fotovoltaické parky na orné půdě a dalších volných plochách. Vloni se v porovnání s předchozím rokem o 13 % snížily i výkupní ceny solární elektřiny. Přesto instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v zemi stoupl za rok 2011 o rekordních 7500 na téměř 25 tisíc megawattů.
 

„Člověk s nízkým příjmem z Moabitu financuje solární panely na střeše zubního lékaře v Chiemgau.
Je to stejně moudré jako pěstovat ananasy na Aljašce“
Foto: Peter Griffin

Fotovoltaický boom v Německu odstartoval v roce 2004. Po velice pomalém vzestupu v předchozích letech překročil instalovaný výkon solárních zdrojů hranici tisíce megawattů. Garantovaná výkupní cena jedné kilowatthodiny pro nová fotovoltaická zařízení postupně klesala. V roce 2008 po pětiprocentním meziročním snížení činila podle velikosti zdroje od 34,72 po 46,75 eurocentu (8,50 až 11,50 Kč). Loni už to bylo jen 21,57 až 28,74 eurocentu (5,50 až 7 Kč) a letos 18,33 až 24,43 eurocentu (4,50 až 6 Kč). Podpora nových fotovoltaických elektráren na volné ploše a orné půdě skončila 30. června 2010. Podíl obnovitelných zdrojů na německé spotřebě elektřiny trvale roste a po předloňských 17,1 stoupl loni na 20 procent. Na druhém místě tak vystřídal jadernou energetiku s 18 procenty. Samotné solární zdroje se na německém energetickém mixu podílejí zhruba třemi procenty.
Hodnocení článku: