Jste zde

V Plzni budou vyvíjet fotovoltaické články II. generace

Vývoj fotovoltaických článků II. generace, laserové technologie nebo polymerní kompozity – to jsou oblasti, kterými se bude zabývat nové výzkumné centrum CENTEM, které vzniká při vysokoškolském ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni (NTC ZČU).

Výstavbu centra podpořil Operační program Výzkum a vývoj pro inovace 324 miliony korun, celkově pak vyjde na 442 milionů korun. „Výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni má všechny předpoklady pro to, aby se stalo výzkumným centrem světové úrovně. V kvalitě přístrojového vybavení může už nyní směle konkurovat významným laboratořím v Japonsku nebo USA,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest (http://www.czechinvest.org/) Miroslav Křížek a dodává: „Přesně takové projekty v České republice potřebujeme, protože podporují inovativní úsilí firem a zvyšují konkurenceschopnost naší země.“

„Cílem našeho centra je vytvoření silné výzkumné instituce, která bude vybavena moderní přístrojovou technikou pro potřeby průmyslových a výzkumných subjektů v regionu i mimo něj,“ vysvětluje ředitel NTC ZČU Miroslav Holeček. „Nově se chceme zabývat i oblastí chemie. Na Západočeské univerzitě fakulta zaměřená na chemii není, a proto jsme navázali spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v oblasti rozvoje chemie pro materiálový výzkum,“ doplňuje Miroslav Holeček.
 
 

Dalším příkladem může být počítačová studie ideálního vytvarování plechu automobilu
s cílem dosáhnout co nejmenšího špinění karoserie
 

Mezi dlouhodobě rozvíjené klíčové kompetence NTC ZČU lze zařadit počítačové modelování systémů s respektováním struktury vedoucí na silně nelineární a sdružené úlohy. Dále je to výzkum chování materiálů a diagnostika jejich charakteristických vlastností s cílem predikce jejich chování. Mezi novými klíčovými aktivitami dominují výzkum chování, tvorba nových materiálů (materiály na bázi křemíku, polymerní struktury, kompozity, tenkovrstvé materiály) a jejich využití ve fotovoltaice, mikrosystémové technice, stavebnictví, strojírenství a energetice.

Projekt CENTEM podstatně rozšiřuje možnosti analýz struktury a vlastností materiálů od nanoúrovně až po makroskopické vlastnosti. Projekt znamená posun v kvalitě přístrojů na špičkovou evropskou až světovou úroveň. Jde například o speciální mikroskopy, spektrometry či difraktometry. NTC ZČU nabízí vývoj nových technologií firmám. Typickým příkladem jsou laserové technologie. Silnou stránkou výzkumného centra jsou rovněž výpočetní modely velmi složitých problémů, jako je například simulace poranění posádky během havárie automobilu. Dalším příkladem může být počítačová studie ideálního vytvarování plechu automobilu s cílem dosáhnout co nejmenšího špinění karoserie.

„Na únor 2012 připravujeme společně s NTC ZČU workshop, na kterém centrum blíže představí témata, kterými se zabývá, přístroje, kterými disponuje, a také budoucí projekty. Součástí workshopu bude i následná prezentace zúčastněných firem a vzájemná diskuze nad možnostmi spolupráce,“ říká ředitelka regionální kanceláře agentury CzechInvest pro Plzeňský kraj Kamila Malá.
 

Vývoj materiálů pro fotovoltaické technologie II. generace (na tenkých vrstvách)

Předmětem výzkumu je depozice a charakterizace fyzikálních vlastností transparentních vodivých oxidů (TCO), zejména ZnO:Al a také amorfního hydrogenizovaného křemíku. Depozice tenkých vrstev TCO je prováděna PVD aparaturou BOC Edwards TF600 vysokofrekvenčním magnetronovým naprašováním. Experimentální metody pro sledování vlastností zahrnují zejména rentgenovou difrakci, UV VIS spektrometrii a řádkovací elektronovou mikroskopii. Další informace naleznete na internetových stránkách centra a to v části Materiály a technologie (MAT).
 

Snímek vrstvy ZnO:Al na skle


O NTC:

NTC ZČU vzniklo v rámci programu výzkumu a vývoje MŠMT ČR nazvaného „Výzkumná centra“ jako centrum aplikovaného výzkumu. Svoji činnost zahájilo v roce 2000 a zabývá se aplikovaným výzkumem s výraznou složkou výzkumu technologických procesů, technických i netechnických dynamických systémů a materiálů. Více informací naleznete na stránkách http://www.ntc.zcu.cz.
Hodnocení článku: