Existují nesčetné zástupy grafických editorů a fotek čistících aplikací, které obsahují nástroje navržené pro odstraňování podobných nepříjemností: Obvykle umí snížit šum a zostřit trochu linie. Vše u nich záleží na kvalitě a zacílenosti použitých algoritmů, což je věc lišící se model od modelu. Tak či onak, na každý pád u podobné činnosti dochází k jedné nepříjemné věci - ztrátě obrazové informace. Je ovšem na druhou stranu pravdou, že rozvážné a přiměřené aplikování odšumovacích filtrů má naštěstí obvykle akceptovatelé výsledky.
Indičtí vědci S. Uma (Department of Electronics and Communication Engineering / Coimbatore Institute of Technology) a S. Annadurai (Government College of Technology / Coimbatore) se rozhodli zkusit nový přístup k věci - neurální sítě. Jejich metoda je údajně schopna výrazně snížit ztrátu informací a také zredukovat rozostření způsobené aberací čoček a obecně i snížit šum, který "rozežírá" obraz. Tým se nechal slyšet, že dokonce i kvalitu obrázků rozostřených z důvodu svého pořízení za horkých dní (nekvalitní rozostřenou kresbu způsobí poruchy v atmosféře) lze rapidně zlepšit.
Výzkumníci naznačili, že předchozí snahy o podobné filtrovací postupy spoléhaly takřka bez výjimky na zvýšení S/R poměru (signál vůči šumu). Objevily se také některé další postupy, ovšem ty vyžadovaly mimořádný výpočetní výkon na digitálech nerealizovatelný. Z těchto i jiných důvodů vědci doufají, že problémy vyřeší právě šikovná aplikace neurálních sítí.
Poté, co se autoři rozhodli použít rekurentní Hopfieldovu neurální síť na šedých čtverečkových obrázcích velkých 256 pixelů, byly schopni zredukovat rozostření a šum natolik, že se výsledky prý daly označit za "velmi přijatelné" a to vše v relativně krátkém čase a bez nutnosti přílišných výpočtů.
Abychom však promluvili řečí čísel: První výsledky naznačují zvýšení kvality mezi 39 - 67 %. To možná nevypadá příliš impresivně, jenomže je třeba zvážit, že jiné metody trvají klidně i 2x tak dlouho a přitom přinesou horší výsledky. Zatím tedy vše naznačuje tomu, že jde o vůbec nejlepší filtrovací techniku, jaká byla kdy člověkem vyvinuta a je zřejmé, že se nasazení jejích algoritmů co nevidět dočkáme buď přímo v praxi nebo v postprocesním softwaru.