Jste zde

Fotovoltaický průmysl varuje před škrty v podpoře solární energie

Podle zástupců firem vyrábějících energii ze slunce čelí solární sektor v Evropě řadě nebezpečí. Vedle ekonomické krize a konkurence čínských společností k nim patří i současný trend omezování státní podpory pro toto odvětví. Pokud budou státy jako Německo v tomto směru pokračovat, hrozí prý fotovoltaickému průmyslu katastrofa.
Škrty v dotacích pro solární energii hrozí katastrofou pro evropský sektor obnovitelných zdrojů energie (OZE), který již poškodila ekonomická krize. Tvrdí to šéf Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA) Reinhold Buttgereit. Kvůli hospodářskému zpomalení a silné mezinárodní konkurenci podle něj nejsou banky ochotné poskytovat výrobcům solární energie úvěry. Nejistou situaci ve fotovoltaickém sektoru by to mohlo ještě více destabilizovat, dodává. S informacemi aktuálně přichází portál http://www.euractiv.cz/.
 
„Solární odvětví potřebuje jasný program poskytování podpory – ne takový, kterému se dá důvěřovat jen po dobu několika týdnů,“ prohlásil a dodal, že investory by uklidnily i nižší sazby, které by ovšem byly jasně stanoveny. „V Německu se v posledních týdnech diskutuje o okamžitém zastavení dotací nebo jejich výrazném snížení. To by byla pro průmysl opravdová katastrofa.“
 
Solární odvětví potřebuje jasný program poskytování podpory – ne takový, kterému se dá důvěřovat jen po dobu několika týdnů | ilustrační foto: Shagan Garg
 
V minulém roce zaznamenaly některé evropské státy, zejména Německo a Itálie, v oblasti výroby solární energie rekordní nárůst. V současné době se však řada evropských zemí uchyluje k omezení státní podpory pro tento sektor. Jedním z důvodů je například klesající cena zařízení, kterou ovlivňuje zejména silná čínská konkurence. Německo, které je největším světovým producentem solární energie, výrazně omezilo její podporu na začátku tohoto měsíce. Krátce poté oznámila bankrot německá společnost Q-Cells. V zemi to byla během několika měsíců v pořadí již čtvrtá firma zaměřující se na výrobu energie ze slunce, která situaci neustála.
 
Podle Xaviera Noyona, šéfa Evropské federace pro solární termickou energii (ESTIF), čelí sektor v současné době celkové krizi. Spoléhá proto na dynamický vývoj v oblasti energeticky úsporných budov a rozvoji OZE, který podporuje i Evropská unie. Pokud však z právě projednávaného návrhu evropské směrnice o energetické účinnosti zmizí povinnost členských států renovovat každoročně 3 % podlahové plochy veřejných budov, bude to velký krok zpět, zdůraznil.
 
Jedním z regionů vhodných pro rozvoj solární termické energie by mohla být podle Noyona právě Čína. Tamní firmy však rychlým tempem dobývají svět, což pro jejich evropské konkurenty představuje spíše problém. Potíž podle Noyona spočívá v evropské průmyslové politice, která není dostatečně vyprofilovaná, zatímco Čína usiluje o vedoucí pozici na trhu s energií vyráběnou z OZE.  
Hodnocení článku: 

Komentáře

Fotovoltaika by měla být v budoucnu konkurenčním zdrojem energie. V součastné době právě díky dotacím jde o bezbečný a výhodný business, který se staví často v krajině, kterou tím hyzdí. Podporovány by měly být elektrárny na střechách, ale nižšími dotacemi než jsou teď. A to se připravuje podobná politika podpor pro biomasu -

Když o tom tolik víte, tak by mne zajímal také váš názor na tyto otázky:
Jaké jsou dotace pro FVE postavené v roce 2012? Kolik se platí daň za výrobu z FVE? Jak to že Němci mají za cca stejný poplatek na OZE 20% energie z OZE a my jen 10%? Kdo a kam odklání tuto polovinu našich příspěvků na čisté ekologické zdroje?
Jaké poplatky a kolik platí (výpalné) výrobci energie z OZE zdejší energetické mafii za vlastní vyrobenou a spotřebovanou energii a tedy i ostrovní systémy?
Za kolik se ve světě vykupuje energie z jaderných elektráren v režimu pevných výkupních cen, které zde chce energetická mafie prosadit na minimálně 60let? Kolik dodací na vývoj, odstranění škod a podporu jde do jaderné energetiky ročně a celkem se do toho odvětví ze státního a přes armádu investovalo? A za kolik se vykupuje energie z větrných elektráren?
Až budete vědět odpovědi na tyto otázky, tak se znovu zamyslete nad tím nesmyslem co jste napsal. Potom možná pochopíte co je levná a drahá energie.

jadrova energie aj pozapocitani vsetkych nakladov na vystavbu a skladovanie je stale 8nasobne lacnejsia ako FTVE a tiez 2x lacnejsia ako VTE. Tie zporovnanie zaberu plochy vychadza pri jadre v tisicnasobkoch mensej plochy ako na rovnaky potrebuju FTVE.

Pokud se na technologii získávání energie se slunce spotřebuje při výrobě této technologie více energie, než kolik se za plánovanou životnost podaří vyrobit, je to technologie nehospodárná a stát svojí podporou založenoiu na lobby a zelených debilech akorát bere lidem peníze.
Zrušit dotace na fotovoltaiku !

OnPa

Souhlas, jakožto majitel výrobny energie s FVE o "dotace" nestojím, je to jen úřední buzerace a v ČR povinnost. A nevyplatí se to. Stačí porovnat výkupní cenu energie (zelený bonus) z FVE a z DS, je to prakticky stejné nebo i nižší. A kdybych přestal fakturovat vyrobenou energii, tak peníze zůstanou v ČEZu, a to by bylo to ještě horší.
FVE 2,915kW mne stála se samodomo montáží cca 100 tisíc Kč s DPH (firmy to dělají za cca 150 tisíc Kč s DPH) německé panely a zárukou 30 let na výkon.
Mám tarif D02d a tedy 4,83Kč/kWh s DPH
Elektrárna za rok vyrobí cca 3MWh to je úspora 3000*4,83=14490Kč za rok.
100 tisíc Kč/14490=6,9 let návratnost investice při stejné ceně elektřiny, (cena elektřiny navíc roste +5% ročně). Po cca 7 letech mám tedy elektrárnu splacenou a dále tedy elektřinu zadarmo.
Pro podnikatele to vychází ještě lépe, protože mají dražší elektřinu a FVE si pořídí bez DPH.
Nejhorší je ale ČEZká jaderná loby, která v ČR šíří lži, nesmysly a blokuje připojování malých FVE na střechách rodinných domů (své FVE na polích už připojené mají, tak na co další?). Protože FVE značně snižují cenu špičkové energie a zdejším energetickým spekulantům, uhlobaronům a atomdědkům nevycházejí rozpočty.