Jste zde

IT bez předsudků: dívkám vstup nakázán

Fakulta Informačních Technologií VUT v Brně pořádá řadu akcí pro studenty a studentky středních a základních škol. Cílem těchto akcí je zvyšovat jejich zájem o studium informačních technologií a prezentovat možnosti studia na FIT. Velká část akcí má přitom za cíl přesvědčit potenciální studenty a studentky, ale i celou veřejnost, že informační technologie jsou zajímavou životní cestou nejen pro chlapce a muže, ale též pro dívky a ženy.
 
Zájem dívek o studium na FIT sice každým rokem roste, ale stále to není ono. Není to však problém pouze dané fakulty, na jiných školách zaměřených na IT jsou na tom podobně. V naší společnosti bohužel stále panují některé předsudky ohledně uplatnění žen v IT. Zkušenosti však ukazují, že ženy v IT mohou být velmi úspěšné. Ženský pohled na svět, trochu jiný typ kreativity, komunikativnost a obvykle větší pečlivost jsou vlastnosti, díky kterým jsou ženy úspěšnou součástí vývojářských týmů a zaznamenávají úspěchy i ve vedení IT společností. Zaměstnání v IT je nejen zajímavé, ale i velice flexibilní. Zvláště pro ženy je jistě zajímavé, že se může dát poměrně snadno skloubit s rodinným životem.
 
V roce 2011 kurzy Letní školy FIT absolvovalo 24 dívek ze středních škol převážně z Brna a okolí, ale i z jiných koutů Čech, Moravy, Slezka nebo též Slovenska | foto: VUT (4x)
 
Tak třeba první ročníky Letní školy a Malé dívčí univerzity naznačily hned několik věcí. Předně se totiž ukázalo, že si dívky s IT mohou rozumět. Dále dívky zjistily, že IT zahrnuje množství různých oborů, kde mohou uplatnit své schopnosti. Neméně důležitou pak byla také zkušenost, že při studiu na FIT na to nebudou samy.

 

Letní škola 2012

 
Letní škola je pořádána pro studentky středních škol v kampusu Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Má za cíl ukázat dívkám, že informační technologie zahrnují řadu zajímavých oblastí, kde mohou uplatnit svou kreativitu. V průběhu letní školy si vyzkouší různé zajímavé oblasti IT od tvorby webových stránek, přes programování, hrátky s elektronikou v HW laboratoři, až po zpracovávání zvuku a videa. V jednotlivých kurzech si dívky budou moci všechno prakticky vyzkoušet a osahat. Součástí letní školy jsou i nejrůznější (samozřejmě nepovinné) soutěže, ve kterých mohou získat zajímavé ceny od sponzorů.
 

 
Vítány jsou všechny studentky středních škol,
  • které se nenechají odradit předsudky, že holky na informační technologie nemají talent,
  • které se chtějí seznámit se zajímavými oblastmi informačních technologií,
  • které se chtějí přesvědčit, co na informačních technologiích ostatní vidí,
  • které vždy chtěly o informačních technologiích vědět více, ale bály se zeptat a
  • které chtějí objevovat nové věci a získávat další zkušenosti.
 
Letní škola 2012 se uskuteční v prvním zářijovém týdnu, tj. 3. 9. – 7. 9. 2012. Tentokrát bude probíhat ve dvou (paralelně běžících) sekcích: pro nové účastnice, příp. se základními znalostmi z oblasti IT, bude vyhrazen základní kurz a pro studentky s pokročilejšími znalostmi vybraných oblastí IT pak pokročilý kurz.
 

 
 

Malá dívčí počítačová univerzita 2012

 
Cílem této akce je oslovit dívky a studentky z řad nižších ročníků víceletých gymnázií, které se v posledním prázdninovém týdnu budou věnovat různorodým zajímavým zákoutím oblasti informačních technologií a ověří (dokáží) si tak, že se nemusí jednat o čistě mužskou doménu, ale právě naopak, že zde mohou právě ony najít mnoho zajímavých možností svého uplatnění a budoucí seberealizace. Malá dívčí počítačová univerzita se uskuteční poslední srpnový týden, tj. 27. 8. – 31. 8. 2012.
 
Další informace k oběma akcím naleznete na stránkách http://www.fit.vutbr.cz/holky/. Pošlete-li navíc přihlášku do 15. 6. 2012, budete to mít za výhodnější cenu!
 
Hodnocení článku: